X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Kwadratura Kultury. O tworzywach sztucznych w sztukach wizualnych

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 23:59
- Chcemy, żeby dzieła sztuki trwały wieki, ale budowa tworzywa sztucznego warunkuje proces jego starzenia. Budowa chemiczna oraz to, w jakie warunki dane dzieło czy dany obiekt wzornictwa trafia - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Monika Jadzińska, autorka książki "Tworzywa sztuczne w sztukach wizualnych".
Audio
  • Monika Jadzińska: Nie wszystkie dzieła sztuki są warte ratowania, nie wszystkie uratujemy.(Kwadratura Kultury / PR24)
Monika Jadzińska, Tworzywa sztuczne w sztukach wizualnych
Monika Jadzińska, "Tworzywa sztuczne w sztukach wizualnych"Foto: mat. promocyjne

Dzieła sztuki i obiekty użytkowe przechowywane w nieodpowiednich warunkach ulegają szybszej degradacji. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Niewłaściwe warunki przechowywania, transportu, ekspozycji, brak wiedzy i świadomości, w jaki sposób te „młode”, a często bardzo wrażliwe materiały powinny być traktowane, dodatkowo wpływają na proces niszczenia.

"Jak starzeją się działa sztuki wykonane z tworzyw sztucznych?"

Książka  "Tworzywa sztuczne w sztukach wizualnych" przedstawia zagadnienia związane z wykorzystaniem tworzyw sztucznych w sztuce i designie. Opisuje właściwości tego materiału oraz sposoby jego produkcji. Pozwala prześledzić wykorzystanie tworzyw sztucznych przez artystów i designerów w Polsce i na świecie. Wreszcie podejmuje problem starzenia się i degradacji tworzyw.

Czytaj także:

Abakanowicz 1200.jpg
"Nos Kleopatry". Sztuka jak złoto

Gość audycji "Kwadratura Kultury" prof. Monika Jadzińska mówiła o tym, że na okładkę książki trafił fragment twarzy manekina z "Umarłej Klasy" Tadeusza Kantora. - Jest oko, a w źrenicy plama. Cała postać, cała twarz, dłonie i stopy zostały stworzone z tworzyw sztucznych. Zależało mi na tym, żeby oko było wyraziste i pokazywało znamiona degradacji - powiedziała prof. Monika Jadzińska w PR24. - Ta książka jest nie tylko o wykorzystaniu tworzyw sztucznych w sztukach wizualnych, ale też o tym, jak one się starzeją. Jakie są problemy związane z ich zachowaniem, ochroną, opieką nad nimi - dodała.

W audycji mówiono o uwarunkowaniach technologicznych tworzyw sztucznych w sztuce i designie. - Torebek foliowych nie można porównać do dzieł sztuki tworzonych przez artystów własnoręcznie. Chcemy, żeby dzieła sztuki trwały wieki, ale budowa tworzywa sztucznego warunkuje proces jego starzenia. Ważna jest budowa chemiczna oraz to, w jakie warunki dane dzieło czy dany obiekt wzornictwa trafia - powiedziała Monika Jadzińska. - Dzieło sztuki stworzone z tworzyw sztucznych może istnieć od 3 miesięcy do 100 lat. (...) Nie wszystkie dzieła sztuki są warte ratowania, nie wszystkie uratujemy - dodała.

"Tworzywa sztuczne w pracach Mirosława Bałki i Aliny Szapocznikow"

Z kilkunastu przebadanych obiektów osiem studiów przypadków trafiło do omawianej książki. Są to: Manekiny z "Umarłej klasy" Tadeusza Kantora z 1975 i 1989 roku, "Mały rocznik statystyczny I" Jana Tarasina, "Nowotwory uosobione" i "Popiersie bez głowy" Aliny Szapocznikow, "Arbeitsplatz" Mirosława Bałki oraz "Guma", "Almech" i "Burłacy" Pawła Althamera.

Przedstawiono ich historię, inspiracje artystów, proces twórczy, ikonografię, formę i funkcje prac, a następnie wnioski płynące z badań identyfikujących materiały. Na tej podstawie określono materiały, technikę i technologię wykonania danej pracy lub cyklów prac. Opierając się na archiwaliach, dokumentach muzealnych, informacjach zdobytych podczas wywiadów z artystami, ich współpracownikami i pracownikami instytucji kultury, które są obecnie właścicielami obiektów, oraz na analizie wizualnej, określono stan zachowania i przyczyny zniszczeń.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: prof.  Monika Jadzińska (Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie)

Data emisji: 03.02.2020

Godzina emisji: 23.35

PR24/tb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nos Kleopatry". Sztuka jak złoto

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 11:00
- Sztuka zaczęła być traktowana jak złoto, jak lokata i inwestycja. Do świata, który do tej pory był związany z historykami sztuki, przyszli finansiści, którzy zaczęli układać plany finansowe - powiedziała Iga Niewiadomska, historyk sztuki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kwadratura kultury". Malarstwo Aleksandry Jachtomy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 23:59
- W swojej sztuce, Aleksandra Jachtoma jest bezkompromisowa. Konsekwentnie realizuje swoje artystyczne idee bez względu na artystyczne mody czy presje zewnętrzne, takie jak choćby rynek sztuki - mówił w Polskim Radiu 24 Stefan Szydłowski, historyk sztuki, przyjaciel artystki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kwadratura kultury" Sztuka dwudziestolecia. Formy i konteksty

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 23:55
Pierwszy tom serii "20 lat XX wieku" wydanej przez Narodowe Centrum Kultury to tuzin zbeletryzowanych opowieści o 12 dziełach sztuki i obiektach rękodzieła czy sztuki stosowanej, powstałych w Polsce w latach 1923 – 1939. O tym, jak zainteresować młodych ludzi sztuką, historią, przeszłością naszego kraju mówiła w Polskim Radiu 24 dr Katarzyna Nowakowska-Sito, historyk sztuki z Muzeum Historii Polski, specjalistka od sztuki międzywojnia, autorka publikacji.  
rozwiń zwiń