X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Renowacja krucyfiksu Baryczkowskiego. Zabytek wróci na swoje miejsce

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 00:10
Krucyfiks Baryczkowski, jeden z ważniejszych warszawskich zabytków, został odrestaurowany. - Ta renowacja miała o wiele szerszy zakres od wcześniejszej. Połączona była także z badaniami naukowymi - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
Audio
  • Ks. Mirosław Nowak o renowacji krucyfiksu Baryczkowskiego (Polskie Radio 24 / Kwadratura kultury)
Krucyfiks Baryczkowski
Krucyfiks BaryczkowskiFoto: Twitter/Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Dobiegła końca renowacja krucyfiksu Baryczkowskiego, który znajduje się na wyposażeniu bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie. To jeden z nielicznych zachowanych późnorenesansowych zabytków miasta, przedstawiający figurę Jezusa Chrystusa na krzyżu. Można ją oglądać w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, ale tylko do 27 lutego. Tego dnia zostanie uroczyście wprowadzona do archikatedry, którą opuściła na czas prac restauratorskich.

PAP Tadeusz Kantor 1200.jpg
"Kwadratura kultury" o duchu Tadeusza Kantora z okazji 105. rocznicy urodzin

- Figura po raz trzeci była nieobecna w miejscu swojego przeznaczenia. Po raz pierwszy ukrywano ją w czasie potopu szwedzkiego, a potem w czasie powstania. A przypomnę, że do katedry przybyła najprawdopodobniej w 1525 r. - powiedział ks. Mirosław Nowak.

"Konserwacja połączona z badaniami"

Zabytek poddano renowacji po długim czasie. Poprzednio odnawiano go w 1958 r. Wówczas figurę tylko oczyszczono i przywrócono do stanu używalności po tym, jak nieco uległa zniszczeniu w czasie wojennych perturbacji.

- Odnowa, która rozpoczęła się pod koniec lipca zeszłego roku, miała o wiele szerszy zakres od wcześniejszej. Ta konserwacja połączona była również z badaniami naukowymi. Za pięć lat będziemy bowiem obchodzili 500-lecie obecności figury w kaplicy Baryczków w archikatedrze i chcieliśmy, żeby prace restauratorskie trochę nas przygotowały do tego jubileuszu - zaznaczył ks. Mirosław Nowak.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: dr Katarzyna Nowakowska-Sito

Data emisji: 25.02.2020

Godzina emisji: 23.35

PR24/bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kwadratura kultury". Malarstwo Aleksandry Jachtomy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 23:59
- W swojej sztuce, Aleksandra Jachtoma jest bezkompromisowa. Konsekwentnie realizuje swoje artystyczne idee bez względu na artystyczne mody czy presje zewnętrzne, takie jak choćby rynek sztuki - mówił w Polskim Radiu 24 Stefan Szydłowski, historyk sztuki, przyjaciel artystki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kwadratura kultury" Sztuka dwudziestolecia. Formy i konteksty

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 23:55
Pierwszy tom serii "20 lat XX wieku" wydanej przez Narodowe Centrum Kultury to tuzin zbeletryzowanych opowieści o 12 dziełach sztuki i obiektach rękodzieła czy sztuki stosowanej, powstałych w Polsce w latach 1923 – 1939. O tym, jak zainteresować młodych ludzi sztuką, historią, przeszłością naszego kraju mówiła w Polskim Radiu 24 dr Katarzyna Nowakowska-Sito, historyk sztuki z Muzeum Historii Polski, specjalistka od sztuki międzywojnia, autorka publikacji.  
rozwiń zwiń