X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Kwadratura kultury" Sztuka dwudziestolecia. Formy i konteksty

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 23:55
Pierwszy tom serii "20 lat XX wieku" wydanej przez Narodowe Centrum Kultury to tuzin zbeletryzowanych opowieści o 12 dziełach sztuki i obiektach rękodzieła czy sztuki stosowanej, powstałych w Polsce w latach 1923 – 1939. O tym, jak zainteresować młodych ludzi sztuką, historią, przeszłością naszego kraju mówiła w Polskim Radiu 24 dr Katarzyna Nowakowska-Sito, historyk sztuki z Muzeum Historii Polski, specjalistka od sztuki międzywojnia, autorka publikacji.  
Audio
  • 04.02.2020 (Polskie Radio 24 / Kwadratura kultury)
Sztuka dwudziestolecia. Formy i konteksty.
Sztuka dwudziestolecia. Formy i konteksty.Foto: fb.com/NarodoweCentrumKultury

Większość muzeów i galerii prowadzi zajęcia edukacyjne dla młodych i najmłodszych – jednak nie zawsze po jednorazowej (a nawet kilkakrotnie powtarzanej) wizycie na wystawie w pamięci młodych gości cokolwiek zostaje, nie mówiąc o świadomości kontekstu.

Czasami najlepiej sprawdza się "metoda łączona": zwiedzanie wystaw plus tradycyjna forma – lektury. I to tak napisane, by młodych wciągnąć, osobiście zaangażować.

Nowa wydawnicza seria "20 lat XX wieku" opowiada o sztuce nie w podziale na kierunki lub gatunki, lecz przez mini-powieści osnute wokół jednego przedmiotu. W ten sposób młody czytelnik "ogarnie" najpopularniejsze i najbardziej charakterystyczne dla międzywojnia formy. Będzie to zarazem okazja wczucia się w klimat tamtych czasów.

Pierwsze dwadzieścia lat od odzyskania przez Polskę niepodległości było okresem niezwykle dynamicznym, o fundamentalnym znaczeniu dla kształtowania państwowości, a także konstytuowania wspólnoty narodowej. Ważną rolę w tym procesie odegrała kultura i sztuka. W tym krótkim okresie wielu polskim twórcom udało się zaznaczyć swoje miejsce wśród różnorodnych, często przeciwstawnych nurtów i koncepcji sztuki, a polska kultura ponownie zaistniała w świadomości europejskiej i światowej.

Zapraszamy do wysłuchania całości audycji.

***

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: dr Katarzyna Nowakowska-Sito

Data emisji: 04.02.2020

Godzina emisji: 23.35

PR24/ka/mat.promocyjne


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kwadratura kultury". Czego jeszcze nie wiemy o malarstwie Olgi Boznańskiej?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 08:00
- Moja przygoda z Olga Boznańską nie jest zamknięta. Cały czas mam jakieś plany, ale napisanie czegoś nowego uzależnione jest od pojawienia się nieznanych materiałów. Pojawienie się nowych prac też jest możliwe - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Kopszak, historyk sztuki, kustosz z Działu Digitalizacji i Dokumentacji Wizualnej Muzeum Narodowego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kwadratura kultury". Malarstwo Aleksandry Jachtomy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 23:59
- W swojej sztuce, Aleksandra Jachtoma jest bezkompromisowa. Konsekwentnie realizuje swoje artystyczne idee bez względu na artystyczne mody czy presje zewnętrzne, takie jak choćby rynek sztuki - mówił w Polskim Radiu 24 Stefan Szydłowski, historyk sztuki, przyjaciel artystki. 
rozwiń zwiń