X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Kwadratura kultury". Malarstwo Aleksandry Jachtomy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 23:59
- W swojej sztuce, Aleksandra Jachtoma jest bezkompromisowa. Konsekwentnie realizuje swoje artystyczne idee bez względu na artystyczne mody czy presje zewnętrzne, takie jak choćby rynek sztuki - mówił w Polskim Radiu 24 Stefan Szydłowski, historyk sztuki, przyjaciel artystki. 
Audio
  • Stefan Szydłowski: Aleksandra Jachtoma nie traktuje swoich obrazów jako obrazy religijne, raczej jako wynikające z pewnego doświadczenia artystycznego. (Kwadratura Kultury / PR24)
nz obraz autorstwa Aleksandry Jachtomy
n/z obraz autorstwa Aleksandry JachtomyFoto: fot. Maria Krawczyk, Galeria Szydłowski

Dla Aleksandry Jachtomy, rocznik 1932, powietrze pełne jest kolorów. Czasem odbiera powietrze jako gorące czerwienie, innym razem był to dla niej błękit z nutą fioletu. I takie pozbawione kształtów pejzaże – czy też sublimacje pejzaży – maluje od ponad półwiecza. Uhonorowana za swą sztukę najbardziej prestiżowymi polskimi nagrodami – Norwida i Cybisa – dziś jest wielbiona tylko przez tych, do których przemawia… malarska cisza.

"Jej paleta była bogata i od razu miała możliwość szlifowania słuchu na kolor"

O życiu i twórczości Aleksandry Jachtomy mówił w audycji "Kwadratura Kultury"Stefan Szydłowski, historyk sztuki, wieloletni przyjaciel i opiekun artystki.

Wychowała się na Zamojszczyźnie, w otoczeniu pięknej przyrody. Naturę w swoim malarstwie traktowała jednak jako abstrakcję. Żyła w otoczeniu przyrody, ale nie chciała jej odtwarzać realistycznie, impresyjnie, impresjonistyczni tylko abstrakcyjnie.

n/z  Aleksandr Jachtoma, malarka n/z Aleksandr Jachtoma, malarka

- Obrazy Aleksandry Jachtomy doczekały się różnorodnych recepcji, które nie wynikały z jej chęci. Artystka nie traktuje swoich obrazów jako obrazy religijne, raczej jako wynikające z pewnego doświadczenia artystycznego - stwierdził w PR24 Stefan Szydłowski. W audycji o tym, co sprawiło, że opowiedziała się za tego typu trudną sztuką i od ponad półwiecza pozostaje wierna tej koncepcji.

Słuchacze poznali artystyczną drogę malarki, m.in. czas studiów na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, które rozpoczęła w roku 1953, a potem kontynuowała w Warszawie. - Miała szczęście, że trafiła do Krakowa. Poznała tam Jana Cybisa, Hannę Rudzką-Cybisową(...) Dzięki temu jej paleta była bogata i od razu miała możliwość szlifowania słuchu na kolor - stwierdził Stefan Szydłowski.

"Można obejrzeć wcześniejsze obrazy Jachtomy"

W warszawskiej galerii Szydłowski oglądać można wystawę malarstwa Aleksandry Jachtomy. Dr Stefan Szydłowski podkreślał, że celem wystawy jest pokazanie "czegoś więcej niż standardu odbioru i powszechnej znajomości twórczości Jachtomy". - Przez ostatnie blisko 40 lat, Aleksandra Jachtoma pokazywała chętniej swoje obrazy, które dopiero co powstawały. Były więc to najczęściej obrazy monochromatyczne, malowane w kwadracie bądź w pionowym prostokącie - mówił gość Polskiego Radia 24.

- Przy pobieżnym spojrzeniu na sztukę Jachtomy, dało się zauważyć dwie barwy. Jedna to ta, która wypełniała całość płaszczyzny obrazu, druga - to kontrastująca ramka namalowana w granicach blejtramu - wskazał.

Dr Stefan Szydłowski dodał, że na wystawie w jego galerii można obejrzeć wcześniejsze obrazy Jachtomy, namalowane w latach 70., których "głównym problemem jest światło". - Gdybyśmy chcieli opisać te obrazy, to na wybranym kolorze tła, znajduje się podświetlony od wewnątrz kształt, którego nie można opisać prosto - jako koło, lub kwadrat - wskazał dr Stefan Szydłowski.

Gość audycji mówił także m.in. o wpływie Henryka Stażewskiego na malarstwo bohaterki audycji oraz o jej niezłomnym charakterze.

Więcej w całej audycji.

***

Wystawę malarstwa Aleksandry Jachtomy "Gdy kolor staje się powietrzem" można oglądać w Galerii Szydłowski w Warszawie do 6.03.2020

* * *

Audycja: "Kwadratura kultury"
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: Stefan Szydłowski, historyk sztuki
Data emisji: 28.01.2019
Godzina emisji: 23.36

PR24/tb/mb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Olga Boznańska w Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2015 12:59
W ostatnim tygodniu lutego w warszawskim Muzem Narodowym zostanie otwarta wystawa „Olga Boznańska (1865–1940)”. Organizatorzy wydarzenia liczą, że ekspozycję odwiedzi 100 tysięcy miłośników sztuki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kwadratura kultury". Sekrety "Damy z gronostajem"

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 07:29
Gościem Moniki Małkowskiej w najnowszym odcinku "Kwadratura kultury" była Katarzyna Bik, autorka książki "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem", która opowiedziała o tajemnicach słynnej kobiety z obrazu.
rozwiń zwiń