X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Kwadratura kultury". Wystawa, która obrazuje motywy Wyspiańskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 23:59
- Punktem odniesienia wystawy jest cała twórczość Stanisława Wyspiańskiego. Recenzje i opinie, które zawarł w dramatach oraz twórczości plastycznej zaciążyły w sposób złowróżbny na naszym rozumieniu polskości - powiedział dyrektor Muzeum Plakatu w Wilanowie ‎Mariusz Knorowski, który był gościem Moniki Małkowskiej w audycji "Kwadratura kultury" w Polskim Radiu 24.
Audio
Wystawa Tożsamość polska prezentuje kilkaset plakatów ze zbiorów Muzeum Plakatu w Wilanowie
Wystawa "Tożsamość polska" prezentuje kilkaset plakatów ze zbiorów Muzeum Plakatu w WilanowieFoto: niepodlegla.gov.pl/mat. prom.

Wystawa "Tożsamość polska" prezentuje blisko 300 plakatów i różnego typu akcydensów ze zbiorów Muzeum Plakatu w Wilanowie. Uzupełniają ją obiekty pochodzące z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej i kolekcji prywatnych: Piotra Dąbrowskiego i Waldemara Izdebskiego.

choroba psychiczna_psychatra_psychiatryk_psychika1200free.jpg
"Kwadratura Kultury". Sztuka jak lekarstwo

Ekspozycja jest ułożona jest według grup tematycznych w rozwinięciu typologicznym i w ten sposób tworzy główne osie narracji. Odstępstwa od chronologii i grupowanie dzieł w klastery ma ukazywać ponadczasowe relacje, wędrówkę niektórych motywów lub ich uwspółcześnioną redakcję.

Działy wystawy to:

I. Pejzaż polski - krajobraz ojczysty
II. Godło, flaga, barwy, rekwizyty
III. Żołnierz polski
IV. Polonia
V. Marka polska
VI. Imponderabilia
VII. Panteon wielkich Polaków
VIII. Silva rerum
IX. Imaginarium
X. Appendix

Niekwestionowany czwarty wieszcz

Mariusz Knorowski, który był gościem Polskiego Radia 24 jest także kuratorem wystawy "Tożsamość polska". - Punktem odniesienia wystawy jest cała twórczość Stanisława Wyspiańskiego. Jest to niekwestionowany czwarty wieszcz. Recenzje i opinie, które zawarł w dramatach oraz twórczości plastycznej zaciążyły w sposób złowróżbny na naszym rozumieniu polskości. Tak jak ją widział i interpretował Wyspiański - mówił dyrektor Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Gość Moniki Małkowskiej zwrócił uwagę na pewien symbol z twórczości Stanisława Wyspiańskiego, którego "nie sposób było przeoczyć". - Motyw czapki z piórem musiał się pojawić. Ten motyw obsesyjnie wraca i pojawia się w plastyce epoki Wyspiańskiego. Potem, przez kolejne dekady, mimo zmian historycznych i ustrojowych, ten symbol był często przywoływany - podkreślił Mariusz Knorowski.

***

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji Kwadratura kultury była Monika Małkowska.

Polskie Radio 24/pb

______________________

Data emisji: 26.11.2019

Godzina emisji: 23.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kwadratura kultury". Sekrety "Damy z gronostajem"

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 07:29
Gościem Moniki Małkowskiej w najnowszym odcinku "Kwadratura kultury" była Katarzyna Bik, autorka książki "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem", która opowiedziała o tajemnicach słynnej kobiety z obrazu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kwadratura kultury". Bohdan Butenko i jego następcy

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 23:59
Gościem Moniki Małkowskiej w najnowszym odcinku "Kwadratura kultury" była Ewa Stiasny, graficzka, współzałożycielka wydawnictwa Dwie Siostry. W audycji rozmawiano m.in. o zmarłym ilustratorze książkowym Bohdanie Butence i znaczeniu ilustracji w książkach przeznaczonych dla najmłodszych czytelników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kwadratura kultury". Wspomnienie Izabelli Galickiej

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 23:59
Izabellę Galicką w audycji Moniki Małkowskiej "Kwadratura kultury" wspominały: redaktorka i reporterka Katarzyna Kowalska oraz projektantka Elżbieta Carton de Wiart.
rozwiń zwiń