X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Kwadratura kultury". Tkanina: spleciona z polskimi dziejami

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 08:55
- Arrasy wawelskie to niezwykła kolekcja, najważniejsza wśród europejskich i cudem ocalała z zawieruch wojennych i rozbiorów. Są chlubą Wawelu i jedynymi przedmiotami związanymi z tamtejszymi wnętrzami, wszystkie inne to dary lub zakupy dokonane po I Wojnie Światowej i rozbiorach – mówiła w Polskim Radiu 24 dr hab. Agnieszka Bender, historyk sztuki, wykładowczyni Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Audio
Arrasy wawelskie
Arrasy wawelskieFoto: MAREK LASYK/REPORTER

Tkaniny są świadectwem naszej historii.  O nich właśnie traktowała niedawno zorganizowana konferencja naukowa „Tkanina – cenne dziedzictwo, przedmiot współczesnych badań”. Tekstylia, którymi zajmowali się badacze różniły się wszystkim. Wykonane z różnej materii, i różnymi technikami o różnym przeznaczeniu. Jedne służy jako dekoracja wnętrz, inne jako element paradnego stroju. Niektóre były używane jedynie podczas podniosłych ceremonii, inne zaś towarzyszyły naszym przodkom w codzienności.

W Polsce tkanina długo była niedoceniona i… nierozpoznana. Uwagę badaczy przyciągnęła stosunkowo niedawno. Jej właśnie, jako cennemu kulturowemu dziedzictwu, poświęcone zostały badania przedstawione na niedawno zorganizowanej konferencji naukowej. Na tkaninę wreszcie „rzucono światło”, pokazując jej różnorodne funkcje, odmienny wygląd i charakter. Okazało się, że w tekstylia została wpleciona nasza historia.

Zapraszamy do wysłuchania całości audycji.

Rozmawiała Monika Małkowska.

 ____________________ 

Data emisji: 22.10.2019

Godzina emisji: 23:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kwadratura kultury". Moda lat sześćdziesiątych

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 09:30
Gościem "Kwadratury kultury" w Polskim Radiu 24 był Janusz Noniewicz, historyk mody. Rozmowa dotyczyła mody lat 60. i tego, jak wpływały na nią zmiany cywilizacyjne dokonujące się wówczas w Polsce i na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kwadratura kultury". Polskie kino wojenne w latach PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 09:56
- "Kolumbowie" są filmem wyjątkowym też ze względu na samego Janusza Morgensterna. On sam podkreślał, że te swoje filmy wojenne traktował jako rodzaj zobowiązania, długu spłacanego tym rówieśnikom, którzy walczyli - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Wajda. W audycji "Kwadratura kultury" rozmawiano o polskim kinie wojennym.
rozwiń zwiń