X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wystawa "Poczet królów Polski. Wizerunki władców na medalach i monetach"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 07:55
Wystawa prezentuje wizerunki polskich władców na numizmatach od początków państwa polskiego, czyli czasów Bolesława Chrobrego, aż po kres Pierwszej Rzeczypospolitej. O tym wyjątkowym wydarzeniu mówił w rozmowie z mają Kluczyńską Michał Zawadzki, kurator wystawy.
Audio
  • 24.09.19 Michał Zawadzki, kurator wystawy "Poczet królów Polski. Wizerunki władców na medalach i monetach"
Poczet królów Polski. Wizerunki władców na medalach i monetach
Poczet królów Polski. Wizerunki władców na medalach i monetachFoto: fb.com/zamek.krolewski.warszawa

Widzowie odwiedzający wystawę mogą prześledzić fascynującą ewolucję portretu króla - na średniowiecznych monetach piastowskich Bolesława Chrobrego, Bolesława Śmiałego czy Władysława Łokietka wizerunek był schematyczny, symboliczny. Ich przeciwieństwem są numizmaty ostatniego króla Polski Stanisława Augusta – jego konterfekt oddaje charakterystyczne rysy twarzy władcy w połączeniu z jej idealizowanym pięknem.

Szczególne miejsce zajmą na wystawie monety i medale z epoki Wazów, gdy sztuka medalierska w Rzeczypospolitej i Europie stała na niezwykle wysokim poziomie. Wymienić tutaj należy przede wszystkim dzieła najlepszych gdańskich medalierów – Samuela Ammona, Jana Hoehna starszego oraz młodszego, a także Sebastiana Dadlera.

Na szczególną uwagę zasługuje czterdziestodukatówka Zygmunta III Wazy – ikona numizmatyki polskiej - autorstwa pierwszego z wymienionych wyżej medalierów, czy wspaniałe medale ślubne Władysława IV i Jana Kazimierza, które wykonał Sebastian Dadler.

Ekspozycja, która prezentowana jest w salach Nowej Izby Poselskiej, będzie dostępna do 1 grudnia.

Rozmawiała Monika Małkowska.

 ____________________ 

Data emisji: 24.08.2019

Godzina emisji: 23:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kwadratura kultury". Moda lat sześćdziesiątych

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 09:30
Gościem "Kwadratury kultury" w Polskim Radiu 24 był Janusz Noniewicz, historyk mody. Rozmowa dotyczyła mody lat 60. i tego, jak wpływały na nią zmiany cywilizacyjne dokonujące się wówczas w Polsce i na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kwadratura kultury". Polskie kino wojenne w latach PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 09:56
- "Kolumbowie" są filmem wyjątkowym też ze względu na samego Janusza Morgensterna. On sam podkreślał, że te swoje filmy wojenne traktował jako rodzaj zobowiązania, długu spłacanego tym rówieśnikom, którzy walczyli - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Wajda. W audycji "Kwadratura kultury" rozmawiano o polskim kinie wojennym.
rozwiń zwiń