X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Kwadratura kultury". Polskie kino wojenne w latach PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 09:56
- "Kolumbowie" są filmem wyjątkowym też ze względu na samego Janusza Morgensterna. On sam podkreślał, że te swoje filmy wojenne traktował jako rodzaj zobowiązania, długu spłacanego tym rówieśnikom, którzy walczyli - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Wajda. W audycji "Kwadratura kultury" rozmawiano o polskim kinie wojennym.
Audio
Kadr z serialu Kolumbowie
Kadr z serialu "Kolumbowie"Foto: youtube.com

17 września 1939 roku Polska została napadnięta przez Związek Sowiecki, który w ten sposób przyłączył się do II wojny światowej oraz zrealizował tajny protokół paktu Ribbentrop-Mołotow. W związku 80. rocznicą tego wydarzenia w "Kwadraturze kultury" Katarzyna Wajda, historyk kina z Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego (FINA), opowiadała o polskim kinie związanym z II wojną światową.

"Kolumbowie" Janusza Morgensterna

W audycji podkreślono, że polskie kino wojenne, zwłaszcza to z pierwszych lat po roku 1945, obarczone było milczeniem na wiele tematów. Do pewnego momentu nie wolno było mówić ani o Armii Krajowej, ani o Powstaniu Warszawskim. Sowiecka inwazja na Polskę w 1939 roku do końca okresu PRL nie mogła być nazwana po imieniu.

- "Kolumbowie" to jeden z najważniejszych tytułów. Film z roku 1970. Kończy się ta najbardziej zmilitaryzowana dekada lat 60., bardzo też zróżnicowana, i zaczynają się lata 70., które w kinie są bardziej współczesne. Wojna się pojawia na różne sposoby. Te filmowe fronty II wojny światowej są bardzo ciekawe, ale ilościowo jest tego mniej - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Wajda.

- "Kolumbowie" są filmem wyjątkowym też ze względu na samego Janusza Morgensterna, rocznik 1922, czyli pokoleniowo sam był "Kolumbem", ale ze względu na jego biografię, żydowskie pochodzenie, jego historia wojenna była inna. On sam nie mówił o tym, wiemy, że tam były bardzo traumatyczne przejścia. Ale podkreślał, że te swoje filmy wojenne traktował jako rodzaj zobowiązania, długu spłacanego tym rówieśnikom, którzy walczyli. Wcześniej zrobił bardzo ciekawy film batalistyczny "Potem nastąpi cisza", ale myślę, że takim szczytem kina wojennego Morgensterna są "Kolumbowie", a potem "Polskie drogi" - podkreśliła historyk kina.

Podkreśliła, że dekada lat 70., to jest już ten okres, w którym Powstanie Warszawskie przestaje być tematem tabu, po raz pierwszy zaczyna się o nim mówić w filmach, w późniejszych produkcjach pojawia się także nazwa Armii Krajowej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Polskie Radio 24/jmo

***

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadząca: Monika Małkowska

Gość: Katarzyna Wajda

Data emisji: 17.09.2019

Godzina emisji: 23.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aleksander Wróbel: gra w "Dywizjonie 303" była dla mnie piękną przygodą

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 00:10
– Grałem epizody w dokumentach fabularyzowanych i wojennych. Chodziłem cały czas na castingi i w końcu udało mi się wychodzić swoją rolę. Po trzech etapach naboru otrzymałem informację, że produkcja i reżyser zdecydowali się na moją kandydaturę. Byłem bardzo zaskoczony, ale również szczęśliwy – powiedział Aleksander Wróbel, odtwórca roli pilota kpt. Jana Daszewskiego w filmie "Dywizjon 303".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emilian Kamiński: półtora miliona krwi jest w tej ziemi

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 21:00
- Budynek mojego teatru jest na pograniczu Śródmieścia i Woli, która 75 lat temu stała się cmentarzystkiem. Kiedyś obliczałem i to jest ponad półtora miliona krwi w tej ziemi - mówił w PR24 aktor Emilian Kamiński. - Czy w ogóle można o tym zapomnieć? Ja nie zapomnę i dopóki będę żył, ta pręga będzie w mojej duszy - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kartka z Powstania". Poczuj się przez 16 minut jak Powstaniec

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 13:00
To pierwszy w Polsce projekt filmowy zrealizowany w technologii wirtualnej rzeczywistości: połączenie stereoskopii oraz dźwięku ambisonicznego pozwala widzom na odczuwanie immersji, czyli wrażenia, że jesteśmy wraz z bohaterami filmu "tu i teraz". Film VR można oglądać w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Łodzi.
rozwiń zwiń