X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Kwadratura kultury". Moda lat sześćdziesiątych

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 09:30
Gościem "Kwadratury kultury" w Polskim Radiu 24 był Janusz Noniewicz, historyk mody. Rozmowa dotyczyła mody lat 60. i tego, jak wpływały na nią zmiany cywilizacyjne dokonujące się wówczas w Polsce i na świecie.
Audio
Czy Polacy przykładają dużą wagę do ubioru, czy może noszą się niedbale? (zdj. ilustracyjne)
Czy Polacy przykładają dużą wagę do ubioru, czy może noszą się niedbale? (zdj. ilustracyjne)Foto: wikimedia/domena publiczna

W Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie można do lutego 2020 roku zwiedzać wystawę poświęconą słynnej projektantce Mary Quant. To jej zawdzięczamy minispódniczkę i wiele innych projektów, które ukształtowały modę lat 60.

"Moda nie jest frywolna, to część bycia żywym dzisiaj" - mówiła Mary Quant. Brytyjska projektantka jest personifikacją energetycznego i młodzieżowego Londynu lat 60. Projektem, który zrewolucjonizował świat mody była oczywiście spódniczka mini - stała się symbolem młodzieżowej rewolucji tamtej dekady.

Gość audycji, Janusz Noniewicz z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych mówił, że wpływ Mary Quant na modę polegał na tym, że interesowała ją przede wszystkim ulica. - Nie wybiegi, nie elity, ale dziewczyny ulicy. Ten wpływ był ogromny. Miała umiejętność wpływania na ludzki target - stwierdził w PR24 Janusz Noniewicz. - To były lata, gdy moda coraz bardziej wychodziła na ulice. To było projektowanie mody, która myśli kategoriami społecznymi, a nie kategoriami ekskluzywności czy luksusu - dodał.

Kosmiczna moda

Janusz Noniewicz przypomniał, że to m.in. Mary Quant zależało, żeby niezamożne dziewczyny zaczęły być seksi. A pomóc im w tym miał odpowiednio dobrany strój. Był on pozbawiony płci, był uniseks. A inspiracja dla projektantów stał się podbój kosmosu.

- Stroje były uniseks, bo w kosmosie nie ma płci. Kosmiczny podkreśla człowieka, ale nie płeć - powiedział Janusz Noniewicz, który omówił w audycji "Kwadratura kultury" wpływ programów lotów kosmicznych na modę lat 60.

- Były elementem politycznej gry. Rywalizacja - kto pierwszy podbije kosmos ma odzwierciedlenie w pop kulturze: w komiksach, w filmach. Styl mody w tej propagandzie też się gdzieś mieści. Zadaniem propagandy kosmicznej jest popisywanie się, kto prowadzi w tej rywalizacji. Bo kosmos jest dość atrakcyjne plastycznie, dizajnersko, technologicznie - stwierdził Janusz Noniewicz.

Więcej w audycji

Gospodarzem audycji była Monika Małkowska.

Polskie Radio 24/tb

----------------------

Data emisji: 03.08.2019

Godzina emisji: 23.35

Więcej audycji Kwadratura kultury


Czytaj także

Poczytnik. Literatura wobec września 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 12:00
Tematem audycji "Poczytnik" była II wojna światowa w literaturze polskiej. Jak na dramat września 1939 roku i pożogę wojny zareagowali literaci? O tym, kiedy i w jakich okolicznościach powstały najważniejsze książki, rozmawiali Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.
rozwiń zwiń