more_horiz

Bajki z Kościołem Mariackim w tle

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 18:45
Dziewięć opowieści adresowanych do młodszych, ale również i tych starszych czytelników. "Bajki mariackie" przybliżają fakty, które dały podstawy legendom związanym z Krakowem. Jak powstał krakowski hejnał? Dlaczego jedna z wież Kościoła Mariackiego jest wyższa od drugiej? Skąd wywodzą się słynne szopki? Na te pytania odpowiadała autorka publikacji Ewa Czaczkowska, która była gościem audycji "Kwadratura Kultury".
Audio
  • 11.03.19 Ewa Czaczkowska i jej bajkowe opowieści o Kościele Mariackim
Okładka książki Bajki mariackie
Okładka książki "Bajki mariackie"Foto: mat. prasowe/Znak

Ewa Czaczkowska to przede wszystkim publicystka i wykładowca akademicki. Znana jest z książek m.in. o księdzu Popiełuszce, siostrze Faustynie i kardynale Wyszyńskim. Co było powodem, że rozmówczyni Polskiego Radia 24 sięgnęła do bajek?

– Tylko wydaje się, że napisanie dobrej bajki, a mam nadzieję, że właśnie takie są w mojej książce, to prosta sztuka. Są to historie, które również trzeba opowiedzieć. Z tego względu nie jest to aż tak odległe od tego, czym zajmowałam się do tej pory. Choć oczywiście nie stanowi to literatury faktu, ale od faktu wychodzi. W bajkach podoba mi się to, że świat, jaki w nich występuje, jest prosty, widać gdzie jest dobro, a gdzie zło i na końcu to właśnie dobro zwycięża – wyjaśniła Ewa Czaczkowska.  

Na pytanie o to, kto zainspirował Ewę Czaczkowską do stworzenia bajek rodem z Krakowa, rozmówczyni Polskiego Radia 24 podkreśliła, że tą osobą był proboszcz Kościoła Mariackiego. – Rozmawialiśmy kiedyś o książce, która opowiadała o historii świątyni. Poruszyliśmy również temat konieczności stworzenia podobnej publikacji, która byłaby skierowana do dzieci – wspominała.

W "Bajkach mariackich" na uwagę zasługują ilustracje, których autorką jest Katarzyna Fus. Ewa Czaczkowska podkreśliła, że wykonała ona niezwykłą pracę, by stworzyć szatę graficzną książki. Przyznała, że ma nadzieję, iż rysunki również przyciągną potencjalnego czytelnika.

Audycję "Kwadratura Kultury" prowadziła Monika Małkowska.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------------

Data emisji: 11.03.2019

Godzina emisji: 22.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Elfy, olbrzymy i trolle. Czytamy skandynawskie bajki

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 19:38
- W baśniach skandynawskich możemy odnaleźć wiele elementów folkloru. Znajdziemy tam istoty magiczne z czasów pogańskich takich, jak trolle, olbrzymy i elfy - mówił Szymon Góralczyk z Karawany opowieści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literacka historia Hotelu Bristol wyróżniona nagrodą "Tytuł Roku 2018"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 11:34
Gościem audycji "Między Kropkami" była Izabela Żukowska, dziennikarka Programu Pierwszego Polskiego Radia, a także laureatka nagrody "Tytuł Roku 2018" organizowanego przez "Magazyn Literacki Książki". Tematem rozmowy była książka "Hotel Bristol. Na rogu historii i codzienności", która otrzymała wspomniane wyróżnienie.
rozwiń zwiń