X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Stanisław Moniuszko w obiektywie Warhola

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 09:01
Parlament ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. Podkreślono, że dorobek kompozytorski Moniuszki "imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej". W całej Polsce trwają obochody mające na celu uhonorowanie dorobku tego wybitnego polskiego kompozytora i patrioty. Jak to robić? Na co należy szczególnie zwrócić uwagę? Gościem Polskiego Radia 24 był Marcin Fedisz, kierownik literacki Opery Narodowej, kurator wystawy "Viva Moniuszko!"
Audio
  • 11.02.19 Kwadratura kultury. O wystawie "Viva Moniuszko!” w Teatrze Narodowym
Stanisław Moniuszko
Stanisław MoniuszkoFoto: Polona/domena publiczna

Dziś nie sposób wystawiać dzieł Moniuszki w konwencji podobnej do tej z czasów, gdy żył i tworzył. Jak uwspółcześnić twórczość tego kompozytora? Jak przybliżyć jego postać młodym? O wiele trudniej dorobek Moniuszki przedstawić w formie wystawy. Z obiektów historycznych, z epoki, zachowała się m.in. tylko batuta, zapis nutowy „Halki”, kilka portretów kompozytora i fortepian.

Marcin Fedisz z Opery Narodowej, gość Polskiego Radia 24, podkreśla, że w "operze dzieją się rzeczy niemożliwe". Dlatego na wystawie można odszukać prace wzorowane na słynnych serigrafiach Andy’ego Warhola przedstawiających Marilyn Monroe czy rozwiązania plastyczne inspirowane komiksami obrazów Roya Lichtensteina.

- Nie możemy nutami zapełnić całej wystawy. Poszlismy więc w estetyczną zabawę - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Fedisz. Dlatego też jedną z atrakcji wystawy jest budka akustyczna. Pozwala na wysłuchanie wybranych pieśni Stanisława Moniuszki, ale także – jak na sesji karaoke – zaśpiewanie i nagranie na smartfona własnego wykonania.

W przygotowaniu wystawy uczestniczył m.in. muzykolog Marcin Gmys. 

Stanisław Moniuszko (1819 – 1872) był kompozytorem, dyrygentem organistą i pedagogiem. Ten wybitny Polak urodzony 200 lat temu skomponował ok. 270 pieśni, operetki, opery i balety. Najpopularniejsze, grane do dziś to „Halka” i „Straszny dwór”.

 Viva Moniuszko!” (27 grudnia 2018 – 3 marca 2019), Teatr Wielki, Galeria Opera. Czynna od czwartku do soboty w godz. 10-17.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiała Monika Małkowska.

PR24/tb

____________________ 

Data emisji: 11.02.2019

Godzina emisji: 22:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wystawa "Viva Moniuszko!"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 07:01
W tym roku, 5 maja, minie 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki - kompozytora, dyrygenta, autora ok. 270 pieśni, operetek, baletów i oper, m.in. najsłynniejszej polskiej opery "Halka". W związku z tą rocznicą parlament ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. O wystawie "Viva Moniuszko!" w Teatrze Wielkim mówili w Polskim Radiu 24 Prof. Marcin Gmys, autor scenariusza oraz Marcin Fedisz, kurator wystawy.
rozwiń zwiń