more_horiz

Stanisław Moniuszko w obiektywie Warhola

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 09:01
Parlament ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. Podkreślono, że dorobek kompozytorski Moniuszki "imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej". W całej Polsce trwają obochody mające na celu uhonorowanie dorobku tego wybitnego polskiego kompozytora i patrioty. Jak to robić? Na co należy szczególnie zwrócić uwagę? Gościem Polskiego Radia 24 był Marcin Fedisz, kierownik literacki Opery Narodowej, kurator wystawy "Viva Moniuszko!"
Audio
  • 11.02.19 Kwadratura kultury. O wystawie "Viva Moniuszko!” w Teatrze Narodowym
Stanisław Moniuszko
Stanisław MoniuszkoFoto: Polona/domena publiczna

Dziś nie sposób wystawiać dzieł Moniuszki w konwencji podobnej do tej z czasów, gdy żył i tworzył. Jak uwspółcześnić twórczość tego kompozytora? Jak przybliżyć jego postać młodym? O wiele trudniej dorobek Moniuszki przedstawić w formie wystawy. Z obiektów historycznych, z epoki, zachowała się m.in. tylko batuta, zapis nutowy „Halki”, kilka portretów kompozytora i fortepian.

Marcin Fedisz z Opery Narodowej, gość Polskiego Radia 24, podkreśla, że w "operze dzieją się rzeczy niemożliwe". Dlatego na wystawie można odszukać prace wzorowane na słynnych serigrafiach Andy’ego Warhola przedstawiających Marilyn Monroe czy rozwiązania plastyczne inspirowane komiksami obrazów Roya Lichtensteina.

- Nie możemy nutami zapełnić całej wystawy. Poszlismy więc w estetyczną zabawę - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Fedisz. Dlatego też jedną z atrakcji wystawy jest budka akustyczna. Pozwala na wysłuchanie wybranych pieśni Stanisława Moniuszki, ale także – jak na sesji karaoke – zaśpiewanie i nagranie na smartfona własnego wykonania.

W przygotowaniu wystawy uczestniczył m.in. muzykolog Marcin Gmys. 

Stanisław Moniuszko (1819 – 1872) był kompozytorem, dyrygentem organistą i pedagogiem. Ten wybitny Polak urodzony 200 lat temu skomponował ok. 270 pieśni, operetki, opery i balety. Najpopularniejsze, grane do dziś to „Halka” i „Straszny dwór”.

 Viva Moniuszko!” (27 grudnia 2018 – 3 marca 2019), Teatr Wielki, Galeria Opera. Czynna od czwartku do soboty w godz. 10-17.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiała Monika Małkowska

PR24/tb

____________________ 

Data emisji: 11.02.2019

Godzina emisji: 22:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wystawa "Viva Moniuszko!"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 07:01
W tym roku, 5 maja, minie 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki - kompozytora, dyrygenta, autora ok. 270 pieśni, operetek, baletów i oper, m.in. najsłynniejszej polskiej opery "Halka". W związku z tą rocznicą parlament ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. O wystawie "Viva Moniuszko!" w Teatrze Wielkim mówili w Polskim Radiu 24 Prof. Marcin Gmys, autor scenariusza oraz Marcin Fedisz, kurator wystawy.
rozwiń zwiń