X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wystawa "Król się żeni! Rolka Sztokholmska" w Zamku Królewskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 09:01
Jedyne takie dzieło sztuki w Polsce i jedno z niewielu tego rodzaju w Europie – ponad 15-metrowa Rolka sztokholmska należy do pereł zamkowej kolekcji. O unikatowym dziele sztuki mówiła w Polskim Radiu 24 historyk sztuki, kuratorka wystawy Marta Zdańkowska.
Audio
  • 04.02.19 Kwadratura kultury. Wystawa "Król się żeni. Rolka sztokholmska - skarb Zamku Królewskiego w Warszawie"
Wystawa Król się żeni. Rolka sztokholmska - skarb Zamku Królewskiego w Warszawie, 04.02.2019.
Wystawa "Król się żeni. Rolka sztokholmska - skarb Zamku Królewskiego w Warszawie", 04.02.2019.Foto: PAP/Radek Pietruszka

Unikatowy fryz wykonany gwaszem ze złoceniami, na papierze o szerokości 27 cm, długości 16,09 cm anonimowego artysty ukazuje uroczysty wjazd do Krakowa orszaku ślubnego króla Zygmunta III i arcyksiężniczki Konstancji Austriaczki  4 grudnia 1605 r.

Fryz jest zarówno dokumentem, jak i malarską relacją z ceremonii. Bierze w niej udział – oprócz nowożeńców – około 600 świadków. To dwór królewski, szlachta polska oraz wojsko polskie, w tym – husarzy.

"Rolka sztokholmska" jest swego rodzaju  reportażem z wydarzenia. – Przedstawienie zaczyna się od husarii, którą zapowiadają luzacy, prowadzący piękne konie, następnie mamy oficerów husarskich. Na czele husarii idzie orkiestra wojskowa, powiewają chorągwie. Król przedstawiony jest w karmazynowym stroju w stylu hiszpańskim, ozdobionym złotem, jadący na pięknej kasztanowej klaczy. Narzeczona królewska Konstancja jedzie w wyjątkowym, podarowanym jej przez króla powozie zaprzężonym w osiem koni – opisywała kolejne obrazy Marta Zdańkowska, która podkreśliła również, że na wystawie znalazły się elementy uzbrojenia husarii. – Są tam rapiery, muszkiety, halabardy, napierśniki. Wszystko, co pomagało w walce i zdobiło polskich rycerzy na początku XVII wieku – dodała.

"Rolka sztokholmska" ze względu na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych jest prezentowana okazjonalnie – publiczność mogła ją ostatnio podziwiać w 2002 r.

Wystawa inauguruje obchody Roku Wazowskiego, który związany jest z jubileuszem zakończenia przebudowy Zamku Królewskiego na początku XVII wieku, podczas której zyskał on obecny kształt.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiała Monika Małkowska.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 05.02.2019

Godzina emisji: 08:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konserwator malarstwa: w zawodzie konserwatora obrazów najważniejsza jest pasja

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 22:30
- Najważniejsza w zawodzie konserwatora jest pasja poznawania i zainteresowanie drugim człowiekiem. Fascynujący jest element wyciągania go z mgły przeszłości - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Lewandowska, konserwator malarstwa w Muzeum Narodowym w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Królowa Bona Sforza. Polska Lady Makbet czy średniowieczna businesswoman?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 10:18
Zmysł do interesów, umiejętność pomnażania majątku, a także zdolność zawiadywania ludźmi. Polska królowa Bona Sforza była wyjątkową kobietą, która jako pierwsza w tak zdecydowany sposób wtrącała się do polityki, budżetu i gospodarki państwa. Czy poza tym na jej koncie są rozmaite niecne uczynki? Czy odpowiada za otrucie Barbary Radziwiłłówny?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwadratura kultury. Biały puch jako motyw w malarstwie

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 10:04
Śnieg w malarstwie często występował jako tło, a później także jako samodzielny temat. O białym puchu w sztuce malarskiej na antenie Polskiego Radia 24 mówiła Elżbieta Charazińska - historyk sztuki, kurator z Muzeum Narodowego w Warszawie.
rozwiń zwiń