X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

„Każdy z nas ma w sobie nieco z socjopaty”

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 15:17
Sumienie – to siódmy zmysł, a może cecha, która decyduje o naszym człowieczeństwie. Pozwala odczuwać miłość i empatię, a także żal, gdy się komuś sprawia przykrość. Jednak ten dar nie jest dany każdemu – 4 proc. populacji jest pozbawionych wewnętrznego głosu, zabraniającego krzywdzić innych ludzi, manipulować i wykorzystywać bez poczucia winy. O socjopatach mówili w audycji Kwadratura Kultury Mira Suchodolska z „Dziennika Gazety Prawnej”  i biznesmen Piotr Krupa-Lubański.
Audio
  • 11.09.2017 Mira Suchodolska i Piotr Krupa o socjopatii.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/geishaboy500/CC BY 2.0

Są przypadki, gdy brak sumienia staje się „przydatny”: wojna, ataki terrorystyczne, sporty ekstremalne, biznes, polityka. 13 września ukaże się na naszym rynku książka amerykańskiej psychoterapeutki i psychologa dr Marthy Stout „Socjopaci są wśród nas”. We wstępie autorka przywołuje wydarzenia 11 września 2001 roku i zastanawia się po co mamy sumienie, skoro przez nie przegrywamy z ludźmi jego pozbawionymi. Według Miry Suchodolskiej każdy z nas jest trochę socjopatą.

- Typowe cechy socjopaty to brak empatii, wykorzystywanie i manipulowanie ludźmi, ciągłe kłamstwa i wybuchanie agresją. Wszystko zależy, gdzie umieścimy się na skali socjopatii. Badacze zgadzają się, że około 4 proc. społeczeństwa to skrajni socjopaci. Są oni zazwyczaj inteligentni, więc nawet jeśli łamią prawo, to udaje im się wyjść z tego obronną ręką. Potrzebny jest zmysł, by rozpoznać te osoby i albo od nich uciekać, albo je wykorzystać do pragmatycznych celów. Są środowiska, które przyciągają tego typu osobowości, jak np. biznes, polityka oraz służby mundurowe, ponieważ tam socjopatyczne cechy są nagradzane – mówiła dziennikarka.

Zdaniem Piotra Krupy brak sumienia może pomóc z biznesie, ale na krótką metę. – Jeśli ktoś postępuje twardo w biznesie, to nie zawsze musi oznaczać, że nie ma sumienia. Biznes wymaga skuteczności w działaniu, co wiąże się czasem z mniejszym liczeniem się z odczuciami innych. Jednakże dbanie o dobre relacje z innymi niesamowicie zwraca się w postaci lojalności. To są różne strategie działania – wskazywał biznesmen.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Monika Małkowska.

Polskie Radio 24/kk

Kwadratura Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

______________________

Data emisji: 11.09.2017

Godzina emisji: 22:10

11.09.2017 Mira Suchodolska i Piotr Krupa o socjopatii.

Zobacz więcej na temat: socjologia psychologia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak