X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Estetyczny walor pieniądza

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 13:35
 - Pierwszą osobą, która zaczęła zwracać uwagę na estetyczny walor bitej monety był nasz ostatni koronowany król Stanisław August Poniatowski. Jako koneser sztuki, esteta z upodobania przywiązywał on do swojego wizerunku bardzo duże znaczenie i dlatego powierzał modelowanie awersu monety uznanym twórcom ze swojego kręgu – powiedział w audycji Kwadratura Kultury historyk sztuki Mariusz Knorowski. Gościem Polskiego Radia 24 był także numizmatyk ze Skarbnicy Narodowej, kolekcjoner monet Jakub Braziewicz.
Audio
  • 4.09.17 Mariusz Knorowski i Jakub Braziewicz o estetycznym walorze pieniądza
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjne Foto: pixabay / CC0

Jak podkreślił Mariusz Knorowski, prawo bicia monety było zawsze przywilejem władcy. - Zazwyczaj umieszczał on swój wizerunek i znak pochodzenia heraldycznego, który identyfikował daną krainę i wizerunek władcy na wersie – wyjaśnił gość.

Dodał, że do estetyki pieniędzy zaczęto przywiązywać wagę dopiero w XVIII wieku. - Od czasów Rewolucji Francuskiej w krajach europejskich zaczynają pojawiać się banknoty, w takim sensie w jakim dzisiaj je identyfikujemy. Także Polska w tym okresie, szczególnie podczas insurekcji kościuszkowskiej, zaczęła emitować rodzaj asygnat powstańczych, które regulowały pewne zaciągnięte zobowiązania wobec osób wspierających Postanie Kościuszkowskie – tłumaczył Knorowski.

Jakub Braziewicz zaznaczył z kolei, że projektantami monet byli artyści. - Cały czas, nawet teraz, kolekcjonerskie monety bite są i tworzone przez artystów. To ludzie, którzy się tym zajmują, pasjonują i praktycznie poświęcają temu swoje życie. Dlatego tak wiele nowych monet jest rozchwytywanych przez kolekcjonerów. Właśnie przez ich wartość artystyczną – mówił.

Braziewicz dodał, że bicie monet zaczęło się, gdy ludzie zaczęli myśleć o daniu przedmiotom jakiejś wartości. - Ciekawe jest to, że dziś, w dobie cyfrowego pieniądza, zaczynamy od nowa tęsknić za tymi materialnymi banknotami czy monetami. Bardzo często przebijają one swoją wartością sentymentalną czy materialną nominał, który widnieje na takim pieniądzu - podkreślił.

Gość przyznał też, że rynek numizmatyczny bardzo się powiększył. – Dzięki globalizacji możemy zakupić monety z odległych zakątków świata. Stało się to dużo łatwiejsze choć niekoniecznie tańsze. Poszukiwanie monet ułatwił też internet – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Monika Małkowska.

Polskie Radio 24

Kwadratura Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

____________________ 

Data emisji: 4.09.17

Godzina emisji: 22:10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak