X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Marek Oramus o koronawirusie: ratują mnie książki

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2020 20:45
- Nadal możemy wrócić do modelu życia sprzed koronawirusa, ale pytanie czy ludzkości się to opłaca - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz fantastyki, Marek Oramus. 
Audio
Marek Oramus
Marek OramusFoto: Igor Miszczuk/PR2

Gość PR24 mówił między innymi o tym jak poradzić sobie z koronawirusem i jak nie zwariować z jego powodu. - To co nas spotkało to bardzo "fantastyczna" sytuacja, która została już mniej więcej opisana w książkach, ale takiego przebiegu jaki mamy teraz, nikt sobie nie wyobrażał. Być może ludzkość poradzi sobie tak, że znajdzie się jakaś szczepionka i wirus "straci zęby" - mówił pisarz. 

Jak podkreślił, ci którzy walczą dziś na pierwszym froncie, nie zastanawiają się nad tym co robić bo są tak zmęczeni, dobrze natomiast jest przestrzegać zasad i tego co zalecił rząd czyli nie wychodzić z domu, a najlepiej o tym co się dzieje nie myśleć i zostawić sprawy fachowcom. 

"Rekolekcje duchowe"

shutterstock kobieta radość słuchanie 1200.jpg
"Zostań w domu". Zobacz, co Trójka przygotowała na niedzielę!

- Dobrze jest zrobić sobie takie rekolekcje duchowe, piłka nożna bez której nie mogłem się obejść, została mi odebrana, długo nie mogłem się z tym pogodzić, ale trzeba to zaakceptować. Słyszałem też niepokojące informacje, że w domach dochodzi do przemocy, a to z kolei świadczy o poziomie stresu - zauważył pisarz.

Dodał jednocześnie, iż przeszłe doświadczenia wskazują na to, że ludzkość się słabo uczy na przeszłości. - Jestem tu pesymistą, mało robiliśmy w dziedzinie epidemiologicznej, widać że służba zdrowia jest niedoposażona. Wciąż jest możliwy powrót do tego co było przed koronawirusem, ale zastanawiam się czy to się opłaca i czy rzeczy które ludzkość robiła, mało celowe i mało istotne, jeszcze się będą sprawdzać - podkreślił. 

"Radzę sobie dzięki książkom"

Marek Oramus dodał, że sam w domu ma 5 tys. książek i czytając je, radzi sobie w trudnym czasie. - Jeśli jednak ktoś nie jest przyzwyczajony do takiego spędzania czasu i jest odbiorcą kultury niskiej, to  będzie stałym klientem telewizji, nie ma się o co zaczepić, a mam wrażenie iż sporo ludzi tak właśnie się szarpie - mówił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: Między kropkami

Prowadzący: Weronika Wakulska

Gość: Marek Oramus (pisarz fantastyki i publicysta naukowy)

Data emisji: 04.04.2020

Godzina emisji: 19.10

PR24/jj

Czytaj także

Książka "Śniła mi się miłość". O miłości w czasach bezdusznych

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 19:45
- Przyśniła mi się dwójka pięknych ludzi, którzy nie tylko zakochali się w sobie ale próbują walczyć o tę miłość, a nade wszystko próbują żyć wartościami, trwałymi, chrześcijańskimi – mówił w Polskim Radiu 24 Ks. Marek Chrzanowski, autor książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jeden z jedenastu. Wspomnienia z internowania i uwięzienia 1982–1984" Andrzeja Rozpłochowskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 19:45
- Większość załogi Huty Katowice stanowili młodzi Polacy, którzy przybywali na Śląsk z całej Polski. To była podstawowa siła robocza, podstawowy materiał ludzki, zradykalizowani 20-30 latkowie gotowi do czynu i ofiary – mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski, legenda śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
rozwiń zwiń