X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Jeden z jedenastu. Wspomnienia z internowania i uwięzienia 1982–1984" Andrzeja Rozpłochowskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 19:45
- Większość załogi Huty Katowice stanowili młodzi Polacy, którzy przybywali na Śląsk z całej Polski. To była podstawowa siła robocza, podstawowy materiał ludzki, zradykalizowani 20-30 latkowie gotowi do czynu i ofiary – mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski, legenda śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
Audio
  • Andrzej Rozpłochowski: Huta Katowice była społecznym eksperymentem. (Między Kropkami/PR24)
nz okładka książki autorstwa Andrzeja Rozpłochowskiego
n/z okładka książki autorstwa Andrzeja RozpłochowskiegoFoto: PR24

Andrzej Rozpłochowski to urodzony w Gdańsku polski mechanik, działacz opozycji w okresie PRL, jeden z przywódców śląsko-dąbrowskiej Solidarności, przewodniczący MKZ Katowice oraz członek władz krajowych NSZZ "Solidarność".

"Jeden z jedenastu. Wspomnienia z internowania i uwięzienia 1982–1984", to dziennik i prywatna korespondencja z lat 1982–1984 Andrzeja Rozpłochowskiego.

Książka zawiera m.in. wspomnienia napisane podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych i uzupełnione po powrocie do Polski w 2010 r. To świadectwo czasu internowania i uwięzienia, nie pomijając kwestii szczególnie dla niego trudnych. Wielką wartość dokumentalną przedstawia dziennik spisywany w celi więziennej w okresie od 28 lipca 1983 do 8 sierpnia 1984 r. Ukazuje on obraz życia codziennego więźnia politycznego PRL w latach osiemdziesiątych.

"Huta Katowice społecznym eksperymentem"

Andrzej Rozpłochowski mówił w Polskim Radiu 24 m.in. o Hucie Katowice, jako miejscu wręcz kluczowym, dla jego biografii. - Huta Katowice była bardzo ważna od całego Układu Warszawskiego zarówno od strony ekonomicznej i politycznej. Była to huta najnowocześniejsza, huta wybudowana w PRL-u, ale z wykorzystaniem wielu komponentów technologii z Zachodu. Specjaliści z Niemiec i nie tylko montowali najnowsze linie produkcyjne - opowiadał b. opozycjonista.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] :<<<Andrzej Rozpłochowski: Kornel Morawiecki nie był politykiem, a mężem stanu

- To była huta, o ile się nie mylę, do której jako jedynej, Sowieci zbudowali swój szeroki tor od granicy. Dowozili nim sowiecką rudę. Betonowano dojrzałe drzewa, malowano na zielono trawę. Huta Katowice była społecznym eksperymentem. Większość załogi stanowili młodzi Polacy, którzy przybywali na Śląsk z całej Polski. To była podstawowa siła robocza, podstawowy materiał ludzki, zradykalizowani 20-30 latkowie gotowi do czynu i do ofiary - dodał.

Zaangażowany w pracę na rzecz pomyślności państwa polskiego

W audycji poruszono także inne momenty z życia Andrzeja Rozpłochowskiego, m.in. genezę emigracji bohatera audycji do Stanów Zjednoczonych. Na polityczne uchodźstwo udał się wraz z rodziną styczniu 1988 roku. Bezpośrednim powodem był ciężkiego stanu zdrowia żony. Na emigracji nieprzerwanie działał dalej na rzecz wolnej Polski, publikując artykuły m.in. prasie polonijnej USA. Przez Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta. Od roku 1993 jest obywatelem USA. Zawodowo przeszedł ciężką drogę od robotnika do właściciela własnego biznesu rodzinnego. W sierpniu roku 2010 wrócił na stałe do Polski, bez dorobku materialnego, który poświęcił dla powrotu do Ojczyzny w czasie szalejącego kryzysu ekonomicznego. Od dnia powrotu nieprzerwanie zaangażowany w dalszej pracy na wielu polach na rzecz niepodległego i pomyślnego bytu narodu i państwa polskiego.

***

Audycja: Między kropkami

Prowadzący: Weronika Wakulska

Gość: Andrzej Rozpłochowski, opozycjanista z czasów PRL

Data emisji: 07.03.2020

Godzina emisji: 19.10

PR24/tb/organizacje.polsl.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Rozpłochowski: 4 czerwca 1989 roku zafundowano Polakom ustawkę

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018 08:23
Nasz naród nie powinien świętować wydarzeń z 4 czerwca 1989 roku. Tutaj nie ma czego świętować - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski, działacz opozycji w PRL, jeden ze współtwórców śląskiej Solidarności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Między kropkami". Filmowcy czasów PRL i ich walka z cenzurą

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 19:45
Piotr Czerkawski mówił a audycji "Między kropkami" o swoich rozmowach z filmowcami tworzącymi w czasach PRL, uwiecznionych w książce "Drżące kadry". Jego zdaniem, byli to przedstawiciele pokolenia z ciężkim bagażem doświadczeń, co wpłynęło na ich artystyczną drogę i determinację w dążeniu do celu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między kropkami. Książka "Kiczery. Podróż przez Bieszczady"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 20:00
- Podróżowanie przestaje być procesem, a staje się celem samym  w sobie. Wszystko co ważne dzieje się po drodze i chciałem, żeby moja książka właśnie taka była - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Robiński, autor "Kiczery. Podróż przez Bieszczady".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyk prof. Grzegorz Łukomski: zachodni politycy nie rozumieli systemu sowieckiego

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 19:45
O nowej książce z prof. Grzegorzem Łukomskim „Józef Mackiewicz (1902-1985). Intelektualista u źródeł antykomunizmu ideowego” w Polskim Radiu 24 rozmawiała Weronika Wakulska.
rozwiń zwiń