X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Historyk prof. Grzegorz Łukomski: zachodni politycy nie rozumieli systemu sowieckiego

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 19:45
O nowej książce z prof. Grzegorzem Łukomskim „Józef Mackiewicz (1902-1985). Intelektualista u źródeł antykomunizmu ideowego” w Polskim Radiu 24 rozmawiała Weronika Wakulska.
Audio
  • Prof. Grzegorz Łukomski o Józefie Mackiewiczu ("Między kropkami")
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: UAM

Gość PR24 podkreślił, że na oczach Józefa Mackiewicza odchodziła stara XIX - wieczna Europa. - Rodziły się nowe czasy, na które Europa nie była przygotowana, a już na pewno nie Józef Mackiewicz, który nigdy nie pałał sympatią do komunizmu. Od samego początku diagnozował ten system jako zło, a można nawet powiedzieć, że jako zło wcielone - mówił. Dodał, że Józef Mackiewicz nie żyje niestety w mentalności pokolenia młodych Polaków.

"Mackiewicz dawał odpór"

- Józef Mackiewicz wyróżniał się inteligencją i bezkompromisowością. Część niestety elit polskich miała niejasne korzenie i powiązania kolaboranckie. Cichą ich zawiścią było to, że można było dać odpór i nie chodzić na przysłowiowym pasku systemu, który jest jak zaraza. Bolszewizm, komunizm obezwładnia umysł człowieka - mówił profesor. 


Mackiewicz Józef 663.jpg
Józef Mackiewicz – ostracyzm na emigracji

Podkreślił, że Józef Mackiewicz potrafił wychwycić najgorsze cechy komunizmu, mówił że to najgorsze zło jakie mogło powstać w Europie, gdzie tworzono narodowy bolszewizm. W Niemczech jak dodał, ulegano fascynacji tym co działo się w Rosji, chociaż ona do cywilizacji zachodniej nie należała.

"Zachód nie rozumiał Sowietów"

- Podróż do Katynia wiosną 1943 roku wywarła na Józefie Mackiewiczu ogromne ważnie i zmieniło jego życie. Uzyskał pozwolenie polskiego państwa podziemnego i miał zdać relacje z tego wyjazdu - zauważył. Prof. Grzegorz Łukomski dodał przy tym, że politycy zachodni nie rozumieli systemu sowieckiego, ale kierowali się pragmatyzmem politycznym, Józef Mackiewicz to wytykał.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

*******

Audycja: Między kropkami

Prowadzący: Weronika Wakulska

Gość: prof. Grzegorz Łukomski (historyk, UAM)

Data emisji: 15.01.2020

Godzina emisji: 19.10

PR24/jj

Czytaj także

Między kropkami. "Historie fandomowe"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 19:30
- Polscy fani fantastyki są wyjątkową grupą i zasługują na odrębną publikację na ich temat - argumentował na antenie Polskiego Radia Tomasz Pindel, dziennikarz i tłumacz, autor książki "Historie fandomowe".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko "Alternatywy 4". Stanisław Bareja jakiego nie znacie

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 19:46
Stanisław Bareja, nieśmiertelny mistrz polskiej komedii i zakazanego śmiechu, powrócił w niezwykłej biografii "Stanisław Bareja. Alternatywnie". - Ten reżyser był ewenementem w środowisku filmowym - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Replewicz, autor książki.
rozwiń zwiń