X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Łukasz Maciejewski: Kazimierz Kutz miał skomplikowaną artystyczną tożsamość

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 19:30
- Kazimierz Kutz przejdzie do historii jako twórca fotografii filmowej Śląska, a sam region jest postrzegamy właśnie poprzez tego artystę - mówił w Polskim Radiu 24 krytyk filmowy, Łukasz Maciejewski.
Audio
  • Krytyk filmowy o książce Kazimierza Kutz ("Między kropkami")
Autobiografia Kazimierza Kutza
Autobiografia Kazimierza Kutza Foto: facebook

Kazimierz Kutz ostatnie lata życia poświęcił na spisanie autobiografii "Będzie skandal. Autoportret Kazimierza Kutza". Odkrywa w niej swoje tajemnice: np o denaturacie pitym z aktorami na planie "Soli ziemi czarnej". Opowiada o Śląsku, jaką cenę zapłacił za swoje wybory i co dawało mu siłę w podążaniu własną artystyczną drogą.

Pisał "...a ja wiedziałem jedno: stawką jest wyrwanie się z tego śląskiego chomąta, bo u nas każdy chłop musiał być roboczym wołem, niewolnikiem. No i chciałem coś osiągnąć w kulturze. Chciałem być kimś. (...) zachciało mi się zostać facetem moc jakąś w sobie mającym, tajemnicę jakowąś..."

"Śląski kurdupel"

Kazimierz Kutz fot. Grzegorz Śledź 1200.jpg
Wspomnienie o Kazimierzu Kutzu

Gość PR24 podkreślił, że Kazimierz Kutz był najczęściej przeklinającym reżyserem i "śląskim kurduplem". - Nagle znalazł się wśród wielkich filmowców co pokazało, że przekroczył siebie - zauważył krytyk filmowy. Dodał, że znakomicie pisał, zrozumiał też że jego artystyczna tożsamość jest powikłana. - Żeby odnaleźć siebie samego, nie mógł wypierać tego skąd pochodzi - mówił. 

Dodał, że Kazimierz Kutz przyjął więc wszystko co się wiąże z jego pochodzeniem i tak powstała "Sól ziemi czarnej". - Na rok przed śmiercią artysty, prowadziłem z nim spotkania w Krakowie i pamiętam jak wszedł na scenę i powiedział przeklinając przy tym, że nikogo już nie ma ze starej polskiej szkoły filmowej i że to mu się podoba bo to on zamknie ostatnie drzwi - mówił gość PR24.

"Obrażał ze swadą"

Dodał, że obrażał wielokrotnie np. Andrzeja Wajdę choć robił to ze swadą, później zresztą się z tego wycofywał. - Pamiętajmy, że Kutza by nie było bez Wajdy który obdarzył go dużym zaufaniem np. przy filmie "Kanał".


Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Między kropkami

Prowadzący: Weronika Wakulska

Gość: Łukasz Maciejewski (krytyk filmowy)

Data emisji: 08.02.2020

Godzina emisji: 19.10

PR24/PAP/jj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kutz wystartuje w wyborach z poparciem RAŚ

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2011 11:25
82-letni reżyser Kazimierz Kutz nie należy do Ruchu Autonomii Śląska, ale nie kryje sympatii do tego ugrupowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mistrz i przyjaciel". Wspominamy Kazimierza Kutza

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 17:19
- Jest mi bardzo ciężko, bo był dla mnie nie tylko reżyserem. Był kimś bardzo bliskim, starszym przyjacielem, kimś w rodzaju ojca. Poznaliśmy się przed laty, gdy zadzwonił i zaproponował rolę. Byłem zachwycony. Będzie mi go bardzo brakować - mówił w Dwójce Zbigniew Zamachowski.
rozwiń zwiń