X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Między kropkami". Filmowcy czasów PRL i ich walka z cenzurą

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 19:45
Piotr Czerkawski mówił a audycji "Między kropkami" o swoich rozmowach z filmowcami tworzącymi w czasach PRL, uwiecznionych w książce "Drżące kadry". Jego zdaniem, byli to przedstawiciele pokolenia z ciężkim bagażem doświadczeń, co wpłynęło na ich artystyczną drogę i determinację w dążeniu do celu.
Audio
  • 2.11.2019 "Między kropkami". Piotr Czerkawski o filmie w PRL
Okładka książki Drżące kadry
Okładka książki "Drżące kadry"Foto: mat. prasowe

Piotr Czerkawski jest krytykiem filmowym, który wydał zbiór wywiadów pod tytułem "Drżące kadry". Cykl rozmów układa się w obraz życia filmowego w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Autor wskazał, że "łącznikiem pomiędzy jego rozmówcami" jest charakterystyczna dla nich, również ze względu na fakt, że prezentują pokolenie pamiętające wojnę, "osobliwa duma". – Odwaga, artystyczna czy osobista, może być kolejnym wspólnym mianownikiem. To są ludzie z innej gliny niż my, niż moi rówieśnicy – zaznaczył krytyk filmowy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
PAP Potop realizacja filmu Daniel Olbryski Małgorzata Braunek 1200.jpg
"Drżące kadry" w "Klubie Trójki"

Artyści a cenzura

Bohaterowie "Drżących kadrów" to artyści, którzy całą swoją karierę przed 1989 rokiem musieli zmagać się z różnymi trudnościami, z których być może największą była obecność cenzury.

Piotr Czerkawski przywołał sposób, w jaki radził sobie z tym reżyser Jerzy Antczak. – Dla niego taką formą pewnej ucieczki przed problemami było osadzanie fabuł w przeszłości, czasach historycznych, żeby tę cenzurę jakoś zmylić – opowiadał.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Nakręceni". "Obywatel Jones" jako zaskakujący film antykomunistyczny

– Każdy te swoje doświadczenia wspomina inaczej i mówi o cenzorach co innego, zależnie od swoich osobistych doświadczeń. Część moich rozmówców jest pod wrażeniem ich przebiegłości, inteligencji, która służyła złej sprawie – powiedział autor wywiadów. – Inni opowiadają o tym w kontekście absurdalnej, slapstickowej komedii, że tak naprawdę byli to głupcy i nieudacznicy, z którymi bez problemu można było sobie poradzić – dodał.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu rozmowy.

Z autorem książki rozmawiała Weronika Wakulska.

mat. prasowe/PR24/msze

____________________ 

Data emisji: 2.11.2019

Godzina emisji: 19:10

Zobacz więcej na temat: KULTURA PRL FILM
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak