X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Między kropkami. Książka "Narutowicz Niewiadomski Biografie równoległe"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 19:40
Strzały oddane przez szaleńca nie tylko zakończyły życie pierwszego prezydenta II RP, ale też stworzyły ranę na tkance społeczeństwa, która wyznaczyła podziały między Polakami w dwudziestoleciu międzywojennym. Maciej J. Nowak w książce "Narutowicz Niewiadomski Biografie równoległe" udowadnia, jak bardzo historia polityczna wpływa na losy i decyzje jednostek.
Audio
  • 17.08.19 "Między kropkami". Maciej J. Nowak, autor książki "Narutowicz Niewiadomski Biografie równoległe".
Okładka książki Narutowicz Niewiadomski Biografie równoległe.
Okładka książki "Narutowicz Niewiadomski Biografie równoległe".Foto: mat.prasowe/Wydawnictwo Iskry

Po wyborze Gabriela Narutowicz na prezydenta RP przez kraj przechodziły fale gwałtownych protestów i zamieszek, inicjowanych głównie przez studentów oraz przedstawicieli klasy średniej i robotniczej. Finał manifestacji był tragiczny: nowo wybrany prezydent został zastrzelony w gmachu warszawskiej Zachęty . Zamachowcem okazał się malarz i wykładowca historii sztuki, Eligiusz Niewiadomski, który natychmiast zażądał dla siebie kary śmierci.

Czytaj więcej
Narutowicz_Piłsudski_663_36.jpg
Zamach na Gabriela Narutowicza – grzech pierworodny II Rzeczpospolitej

- Narutowicza i Niewiadomskiego łączyła analogiczna młodość. Urodzili się w latach 60. XIX wieku i obaj doświadczyli traumy po powstaniu styczniowym. Mieli też podobnych ojców z zacięciem społecznikowskim - powiedział Maciej J. Nowak.

"Jego życie za moje"

W trakcie jednodniowego procesu Eligiusz Niewiadomski nie wyraził skruchy. Sąd nad nim odbył się 30 grudnia 1922 roku. W czasie rozprawy Niewiadomski stwierdził: "Narutowicz był symbolem hańby! Tę hańbę moje strzały starły z czoła żywej Polski. Nie żałuję niczego. Zrobiłem to, co było moim obowiązkiem. (...) Kiedym strzelał, miałem to przekonanie, że za jego życie daję moje. Wystawiłem weksel. Chcę ten weksel spłacić uczciwie. To jest moje ostatnie słowo".

- Na pogrzebie Gabriela Narutowicza niekoniecznie w oczach wszystkich zgromadzonych było widać smutek. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że po śmieci Niewiadomskiego wiele osób nadawało swoim synom imię Eligiusz - zaznaczył Maciej J. Nowak. Autor Książki zauważył również, że w pogrzebie Niewiadomskiego uczestniczyło około 10 tys. osób. - Mimo, że ta uroczystość była organizowana w prawie konspiracyjnych warunkach - dodał.

Czytaj więcej
Narutowicz_Piłsudski_663_36.jpg
Zamach na Gabriela Narutowicza

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Weronika Wakulska.

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 17.08.2019

Godzina emisji: 19.10

Czytaj także

II RP w cieniu hańby

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2011 10:00
Pierwszy prezydent II RP wrócił do Belwederu na otwartej landarze, pokryty sztandarem narodowym, z konną strażą honorową…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy można było zapobiec zamachowi na Gabriela Narutowicza?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 09:24
W książce "Narutowicz, Niewiadomski. Biografie równoległe" Maciej J. Nowak, kreśląc na podstawie wspomnień i źródeł z epoki tło wydarzeń z końca 1922 roku udowadnia, jak bardzo historia polityczna wpływa na losy i decyzje jednostek.
rozwiń zwiń