X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Cuda dzieją się po cichu". Pielgrzymki na Jasną Górę i historie cudów

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 19:30
- Pielgrzymka to wędrówka, zwykle z jakąś intencją, bardzo duchowa droga - przeżywanie tego, co dzieje się w sferze duchowej. Idzie się w grupie, ale też ze swoją sprawą, którą zanosi się do Jasnej Góry, do Matki Bożej - mówiła w Polskim Radiu 24 Anita Czupryn, dziennikarka "Polski the Times" i autorka książki "Cuda dzieją się po cichu. O jasnorgórskich cudach i łaskach". 
Audio
  • 10.08.19 Anita Czupryn: władza ludowa próbowała powstrzymać pielgrzymi na Jasną Górę ("Między Kropkami")
Cuda dzieją się po cichu. O jasnogórskich cudach i łaskach
"Cuda dzieją się po cichu. O jasnogórskich cudach i łaskach"Foto: Twiiter/ UpolujEbooka Promo

Książka Anity Czupryn poświęcona jest pielgrzymkom i cudom, jakie dokonały się na za wstawiennictwem Matki Boskiej Częstochowskiej. 

- Kiedyś nie było polskiego domu, w którym nie wisiałaby kopia tego cudownego obrazu. Dla nas było zupełnie normalne, ze cała rodzina zbierała się przed tą kopią i się modliła - mówiła autorka. 

O. Melchior Królik - opiekun warszawskich pielgrzymek od ponad półwiecza

Książka "Cuda dzieją się po cichu. O jasnogórskich cudach i łaskach" przywołuje też postać o. Melchiora Królika - kapłana, który od lat 50. minionego wieku przewodził warszawskim pielgrzymkom. - Jest strażnikiem jasnogórskich cudów, jest opiekunem jasnogórskiego Obrazu, jest bohaterem mojej książki. Niezwykły człowiek. Marzy, że w pielgrzymce umrze - opowiada o nim Anna Czupryn. 

- Do o. Malechiora przychodzą ludzie, którzy doświadczyli niezwykłych łask wymodlonych u Matki Boskiej - podkreśla Anna Czupryn. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Polskie pielgrzymowanie. Tysiące osób w drodze na Jasną Górę

We wspomnieniach o. Królika przewija się także - cytowana w książce - opowieść o pielgrzymce do Częstochowy w 1963 roku. - Każdego roku władza ludowa chciała dokonać wyłomu w łańcuchu pielgrzymkowym - mówi autorka.

Szczególna pielgrzymka sprzed 56 lat

Dodaje, że w 1963 r. znaleziono pretekst: czarną ospę. - Próbowano zakazać pielgrzymki w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się tej choroby. Ludzie powiedzieli, że pójdą, a potem księża powiedzieli, że muszą być z ludźmi i też poszli, ubrani w cywilne ubrania, by nie dać złapać się esbecji - relacjonuje opowieści o. Królika Anna Czupryn. 

- Ludzie szli tylko z tym, co mieli ze sobą - nie mieli ubrań na zmianę, bielizny na zmianę - zostały one skonfiskowane przez milicję i pojechały do Warszawy - mówi autorka. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prymas: można pielgrzymować i niczego nie doświadczyć, trzeba się ocknąć

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Audycja: "Między kropkami"

Prowadzący: Weronika Wakulska

Gość: Anita Czupryn ("Polska the Times")

Data emisji: 10.08.19

Godzina emisji: 19.15


mbl

Czytaj także

"Babcia pątniczka" idzie z Włoch na Jasną Górę. Ma 95 lat

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 16:49
Do przemierzenia ma ponad 1000 km. Każdego dnia pokonuje ok. 20 km. Emma Morosini, 95-letnia była pielęgniarka pielgrzymuje samotnie pieszo na Jasną Górę znad jeziora Garda w północnych Włoszech.
rozwiń zwiń