X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Przypadkowa kariera Gomułki. Od szeregowego działacza komunistycznego do I sekretarza KC PZPR

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 19:45
– Prowadził pewną grę z Rosją. Potrafił też przeciwstawić się samemu Józefowi Stalinowi, a także Nikicie Chruszczowowi – powiedział Piotr Gajdziński, dziennikarz i autor książki "Gomułka. Dyktatura ciemniaków". – Był zachwycony sobą i swoimi rządami. Nie wierzył, że jest inny działacz PZPR, który potrafiłby go zastąpić – zaznaczył gość Polskiego Radia 24.
Audio
  • 8.03.19 Piotr Gajdziński: „Gomułka, w aparacie partyjnym, był synonimem człowieka, który ucierpiał przez reżim stalinowski (…)”.
Okładka książki Gomułka. Dyktatura ciemniaków
Okładka książki "Gomułka. Dyktatura ciemniaków"Foto: materiały prasowe/Zysk i S-ka

Kariera polityczna Władysława Gomułki jest dość zaskakująca, gdyż od szeregowego działacza Komunistycznej Partii Polski, o poglądach niezbyt prosowieckich w niektórych aspektach i w pewnym okresie, doszedł do stanowiska I sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w 1956 roku. Piotr Gajdziński podkreślił, że stało się to dość przypadkowo.

– Szczerze powiedziawszy nie istniał lepszy kandydat i nikt za bardzo nie był zainteresowany objęciem tego urzędu. Co ciekawe, Gomułka nie był zbyt znany kiedy został pierwszym sekretarzem. Rozmawiałem z jednym z wieloletnich działaczy PZPR, który przyznał, że nie wiedział kim on jest oraz że był szefem partii w czasie wojny – wyjaśnił autor książki.

Władysław Gomułka zawdzięczał swój awans zmianom, jakie po 1953 roku, czyli po śmierci Józefa Stalina, zachodziły w partii komunistycznej. – Aparat partyjny potrzebował kogoś nowego, kto nie miał zamiaru kontynuować linii polityki Stalina. Tym wymogom odpowiadał właśnie Gomułka, który przez opinię publiczną postrzegany był jako "czerwony Anders" – wskazał Piotr Gajdziński.

Więcej o postaci Władysława Gomułki i jego politycznym końcu w całym nagraniu.

Audycję "Między Kropkami" prowadziła Weronika Wakulska.

Polskie Radio 24/db

---------------------------------

Data emisji: 9.03.2019

Godzina emisji: 19.10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiesław Myśliwski. „Ucho igielne”

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 09:56
Rozważania nad ludzkim losem, pamięcią i historią, zagadkowością intymnych relacji, a przede wszystkim nad tajemnicą spotkania młodości i starości. Książka „Ucho igielne” to również rozprawa o tym, jak upływający czas odciska piętno na ludzkim doświadczaniu siebie i świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literacka historia Hotelu Bristol wyróżniona nagrodą "Tytuł Roku 2018"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 11:34
Gościem audycji "Między Kropkami" była Izabela Żukowska, dziennikarka Programu Pierwszego Polskiego Radia, a także laureatka nagrody "Tytuł Roku 2018" organizowanego przez "Magazyn Literacki Książki". Tematem rozmowy była książka "Hotel Bristol. Na rogu historii i codzienności", która otrzymała wspomniane wyróżnienie.
rozwiń zwiń