Literacka historia Hotelu Bristol wyróżniona nagrodą "Tytuł Roku 2018"

2019-02-21, 11:34

Literacka historia Hotelu Bristol wyróżniona nagrodą "Tytuł Roku 2018"
Okładka książki "Hotel Bristol Na rogu historii i codzienności". Foto: mat. pras.

Gościem audycji "Między Kropkami" była Izabela Żukowska, dziennikarka Programu Pierwszego Polskiego Radia, a także laureatka nagrody "Tytuł Roku 2018" organizowanego przez "Magazyn Literacki Książki". Tematem rozmowy była książka "Hotel Bristol. Na rogu historii i codzienności", która otrzymała wspomniane wyróżnienie.

Posłuchaj

23.02.19 Izabela Żukowska: „Wyjątkowość Bristolu polegała na tym, że jego współwłaścicielem był Ignacy Jan Paderewski (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Publikacja, której autorkami są Izabela Żukowska i Faustyna Toeplitz-Cieślak, przedstawia dzieje warszawskiego hotelu od końca XIX wieku po czasy współczesne. To również opowieść o losach Ignacego Jana Paderewskiego, z którego inicjatywy powstał Bristol.

– W 1891 roku Paderewski pojechał na słynne tournée do Stanów Zjednoczonych. Wtedy tak naprawdę zaczął międzynarodową karierę. Na punkcie artysty wybuchło ogromne szaleństwo. Dzięki temu wyjazdowi zarobił on mnóstwo pieniędzy. Chciał je zainwestować, a że był wielkim patriotą, to postanowił, że zrobi to w Warszawie. Pomysł budowy hotelu zaproponował Stanisław Roszkowski, plenipotent Ignacego Jana Paderewskiego. Co ciekawe, początkowo miała to być sala koncertowa – powiedziała Izabela Żukowska.

Ignacy Jan Paderewski zaliczany jest do "Ojców polskiej niepodległości". Izabela Żukowska przypomniała, że w Warszawie mówiono, iż "wygrał nam niepodległość na fortepianie".

– Dzięki znajomościom i sławie w Stanach Zjednoczonych dotarł do amerykańskiego prezydenta, który do swoich punktów związanych ze zmieniającą się polityką po I wojnie światowej dołączył słynny 13. punkt mówiący o tym, że Polska ma być niepodległa. Gdy w 1919 roku wrócił do Polski, to był już nie tylko sławnym pianistą, ale wielkim Polakiem, patriotą oraz politykiem – wskazała dziennikarka radiowej Jedynki.

Interesującą rzeczą jest to, że Hotel Bristol to jeden z niewielu budynków w Warszawie, który nie został zniszczony w czasie II wojny światowej. – Stało się to dzięki temu, że był hotelem luksusowym. Został przeznaczony tylko dla Niemców i znajdował się w części miasta, która tylko dla nich była wydzielona. Poza tym sąsiadował z dzisiejszym Pałacem Prezydenckim, który w okresie okupacji przemianowano na tzw. Deutsches Haus dla niemieckich notabli, co dodatkowo go chroniło – wyjaśniła Izabela Żukowska.

Audycję "Między kropkami" prowadziła Weronika Wakulska.

Polskie Radio 24/db

-----------------------------------

Data emisji: 23.02.2019

Godzina emisji: 19.10

Polecane

Wróć do strony głównej