more_horiz

Czego jeszcze nie wiemy o rodzinie Kossaków?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2018 19:40
- Prawie od 25 lat zajmuje się rodziną Kossaków. Jest to moja wielka pasja i przygoda - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Joanna Jurgała-Jureczka, autorka książki "Kossakowie. Biały mazur".
Audio
  • 08.12.18 Między kropkami. Joanna Jurgała-Jureczka o swojej najnowszej książce pt. "Kossakowie. Biały mazur"
Okładka książki Kossakowie. Biały mazur
Okładka książki "Kossakowie. Biały mazur"Foto: wydawnictwo Zysk i S-ka

Kolejna książka Joanna Jurgały-Jureczki ujawnia nieznane, zaskakujące fakty dotyczące ziemiańskiej i artystycznej rodziny Kossaków. Jest próbą odpowiedzi na pytania, czego jeszcze o nich nie wiemy? Jakie tajemnice skrywają ich domy? Czy Kossakówna jest nawiedzona? Jakie niezawinione winy ma na swoim sumieniu Jerzy Kossak?

- Niektórzy spodziewają się, że książka będzie monografią rodziny i szukają tam informacji o wszystkich możliwych jej członkach. Publikacja w swoim zamyśle pokazuje jednak dwóch braci bliźniaków podobnych do siebie, jak dwie krople wody. Panowie ożenili się z kuzynkami, kobietami również bardzo podobnymi do siebie. Wydawać by się mogło, że stworzą te same domy, ale tak się jednak nie stało - zauważyła Joanna Jurgała-Jureczka.

Autorka książki stwierdziła, że "Zofia Kossak jest jej bliska, ale stara się ją pokazać od innej strony". - Zbudowano jej coś w rodzaju pomnika takiej bogoojczyźnianej matki Polki, a tymczasem była to namiętna kobieta, która dokonuje rozliczeń z własnym życiem - zaznaczyła pisarka. Dodała, że po odkryciu nowych faktów zaczęła inaczej patrzeć na tę rodzinę.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję "Między Kropkami" prowadziła Weronika Wakulska.

PR24/materiały prasowe

___________________

Data emisji: 08.12.18

Godzina emisji: 19.10

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Między Kropkami. "AK 75. Brawurowe akcje Armii Krajowej"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 19:46
Gościem audycji "Między Kropkami" był Wojciech Königsberg, autor książki pt. "AK 75. Brawurowe akcje Armii Krajowej", która została nominowa do nagrody Książki Historycznej Roku. Słuchaczom Polskiego Radia 24 opowiedział m.in. o akcjach, jakie przygotowała i przeprowadziła AK w czasie II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między kropkami. "Korepetycje z niepodległości"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 19:36
Książka "Korepetycje z niepodległości" to pozycja, w której Sławomir Koper i Tymoteusz Pawłowski w przystępny dla czytelnika sposób, przedstawiają zawiłość procesu odzyskiwania niepodległości przez Polskę. Autorzy nie skupiają się jednak na wielkich słowach, wręcz przeciwnie – na całkiem przyziemnych sprawach - Chcieliśmy pokazać niepodległość, jako proces który był wysiłkiem żywych ludzi - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Koper, współautor. 
rozwiń zwiń