more_horiz

Między Kropkami. "Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 19:34
Gościem audycji Między Kropkami była Karolina Bednarz, autorka reportaży o Japonii. W Polskim Radiu 24 opowiadała o książce "Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet". 
Audio
  • 3.11.18 Między Kropkami. "Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet"
(Zdj. ilustracyjne)
(Zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay

Japonia – dla większości Europejczyków kraj, w którym kobiety w kimonach kryją twarze za wachlarzami, a zapracowani mężczyźni produkują niezawodne samochody i najlepszy sprzęt elektroniczny na świecie. Ale zupełnie inaczej widzą Japonię tamtejsze kobiety: ich świat to miejsce nieoczywiste, pełne napięć i sprzeczności, gdzie tradycja i nowoczesność splotły się w ciasny węzeł – ról społecznych, ograniczeń i konwenansów, z których tylko niektórym udaje się wyzwolić.

Kobiety, które nie spełniają społecznych oczekiwań, nazywa się różnie: „przegranymi psami”, „kobietami kamieniami”, „świątecznym ciastem”. Jeszcze do niedawna ideałem dla wielu rodzin było wychowanie „córek w pudełkach” - chowanych przed zewnętrznym światem, żeby przejść szybko z domu rodziców do domu męża. Umierające z przemęczenia kobiety z przędzalni były „kwiatami narodu”. Żeńską drużynę siatkówki media nazywały „kwiatem igrzysk”. Kobiety w biurach przez długi czas nazywano „kwiatami biurowymi”, jak ikebanę, kwiatowe aranżacje w lobby dużych korporacji. Długo traktowano je jak bukiet, który można wyrzucić, jak dekorację, którą zmienia się wraz nową porą roku.

Karolina Bednarz przygląda się Japonii krytycznie, ale z empatią, celnie wskazując bolączki i wyzwania, z którymi na co dzień mierzą się mieszkanki Kraju Kwitnącej Wiśni. I pokazuje siłę kobiet, które mimo różnych trudności, coraz głośniej mówią o swoich problemach. I coraz częściej mówią „dość”.

Więcej w rozmowie. 

Gospodarzem programu była Weronika Wakulska

Polskie Radio 24/mat. wydawnictwa

------------------------------

Data emisji: 3.11.18

Godzina emisji: 19.10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Agonia. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym". Książka o polskiej służbie zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2018 19:50
- Warunki pracy w polskiej służbie zdrowia są dramatyczne. Ta książka jest wołaniem, abyśmy popatrzyli na tę drugą stronę ze zrozumieniem - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Kapusta autor zbioru reportaży "Agonia. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ekstaza św. Franciszka". Jak w Polsce odkryto dzieło El Greca?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 19:40
Gościem audycji "Między Kropkami" była Katarzyna Kowalska, autorka książki "Polski El Greco. Ekstaza św. Franciszka. Niezwykła historia odkrycia i ocalenia obrazu". Słuchaczom Polskiego Radia 24 opowiedziała o tym, jak dwie polskie badaczki odnalazły jedno z największych dzieł sztuki.
rozwiń zwiń