X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Mario Vargas Llosa. Jak się czyta, pisze i dlaczego? ​

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 18:20
Laureat literackiej Nagrody Nobla z 2010 roku, znany jest w Polsce głównie jako prozaik. To jednak tylko jeden obszar jego twórczości pisarskiej. Kulisy warsztatu peruwiańskiego pisarza Mario Vargasa Llosy przedstawił w audycji Między Kropkami jego tłumacz i biograf Tomasz Pindel.
Audio
  • 27.01.18 Tomasz Pindel: Vargas Llosa podchodzi do pisania w sposób nieromantyczny i pragmatyczny.
Mario Vargas Llosa
Mario Vargas Llosa Foto: wikipedia.org/public domain

Teksty niebeletrystyczne, czyli eseje, publicystyka, artykuły prasowe, szkice literaturoznawcze czy przedmowy do cudzych książek to drugi obszar, który zajmuje resztę twórczości Llosy.

Jak podkreślił Tomasz Pindel, Vargas Llosa podchodzi do pisania w sposób nieromantyczny i pragmatyczny. – Dla niego jest to ciężka i nużąca praca, zaprzecza przy tym jakoby istniało coś takiego jak natchnienie. Z drugiej strony fascynacja literaturą, pisaniem i czytaniem jest w jego przypadku ogromna - powiedział gość audycji.

Najnowszy tom "O czytaniu i pisaniu" zawiera wybór eseistyki niepublikowanej dotąd po polsku. Autor skupia się przede wszystkim na temacie literatury (chociaż nieustannie dryfuje w stronę polityki czy socjologii) i dowodzi, że jest nie tylko świetnym powieściopisarzem ale potrafi znakomicie opowiadać o czytaniu i pisaniu. - Llosa ma katorżniczy styl pracy. Jeżeli chodzi o jego najlepsze książki, to jak sam przyznaje, każdą stronę pisał przynajmniej po 10 razy – zauważył Tomasz Pindel. - To praca, którą można porównać do pracy rzeźbiarza, który z bezkształtnej formy wykuwa bardzo precyzyjne formy – dodał gość audycji.

Zbiór "O czytaniu i pisaniu" obejmuje osiem esejów. Znajdziemy w nich odpowiedzi na pytania jak się czyta, jak się pisze i dlaczego? ​ 

Gospodarzem audycji była Weronika Wakulska

Polskie Radio 24/km

_____________________

Data emisji: 27.01.18

Godzina emisji: 19.20

 

Czytaj także

„Rudowłosa”. Tajemnicza i wielowątkowa powieść tureckiego noblisty

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2018 19:33
Współczesny dramat, który konfrontuje Wschód i Zachód, a także przedstawia wszystkie skrajności dzisiejszej Turcji. To także opowieść o miłości i namiętności, którym towarzyszą liczne niedopowiedzenia i aura tajemniczości. Tak w skrócie prezentuje się książka „Rudowłosa” autorstwa Orhana Pamuka. W audycji „Między Kropkami” mówiła o niej Anna Wysocka z niezależnej audycji literackiej „Książki pod lupą”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eliza Drogosz – pisarka, która zadebiutowała w wieku 17 lat

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2018 14:05
Swoją  pierwszą książkę "Władcę piasków" zaczęła pisać w wieku lat 14, a powieść ukazała się na rynku, kiedy skończyła 17 lat. Obecnie studiuje w Warszawie na dwóch różnych uczelniach: Uniwersytecie Warszawskim i Szkole Głównej Handlowej. O swojej pracy pisarskiej i realizacji marzeń Eliza Drogosz mówiła w audycji Kobiety Sukcesu.
rozwiń zwiń