X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Andriej Tarkowski – życie i twórczość legendy filmu

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2016 19:59
Uważany za jednego z największych artystów w historii sztuki filmowej. Jego filmy zdobywały nagrody m.in. na festiwalach w Cannes i Wenecji. Andriej Tarkowski już za życia uchodził za twórcę legendarnego. Na jego drodze stanęła choroba. Ostatniego dużego wywiadu udzielił Jerzemu Illgowi, który w audycji „Między kropkami” przedstawił okoliczności jego powstania.
Audio
  • 05.11.16 Jerzy Illg: Andriej Tarkowski był prorokiem i mistykiem kina
Andriej Tarkowski
Andriej TarkowskiFoto: wikipedia.org

Rozmowa z Tarkowskim, którą Jerzy Illg, redaktor naczelny Społecznego Instytutu Wydawniczego „Znak”, przeprowadził razem z Leonardem Neugerem, doczekała się przekładów na kilkanaście języków. W 30. rocznicę śmierci reżysera po raz pierwszy ukazała się w wydaniu książkowym, które na polskim rynku wydano pod tytułem „Zwierciadło”.

–  Okoliczności naszego spotkania były naprawdę niezwykłe. Tarkowski miał spotkać się na konferencji prasowej z dziennikarzami. My nimi nie byliśmy. Jednak dowiedział się, że jesteśmy z Polski i potraktował nas jak braci Słowian. Chciał porozmawiać z kimś bliskim jego rodzinnemu kręgowi kulturowemu. Wywiad trwał 4 godziny i w połowie, z budynku sztokholmskiej telewizji, przenieśliśmy się do jego mieszkania – opowiadał Jerzy Illg.


Jerzy Illg; Foto: PR24/MS Jerzy Illg; Foto: PR24/MS

Do spotkania z reżyserem doszło w 1985 roku. W Sztokholmie Andriej Tarkowski realizował swój ostatni, jak się później okazało, film „Ofiarowanie”. Zaplanowany na pół godziny wywiad przerodził się w długą i głęboką rozmową o sztuce, historii i wolności.

– Tarkowski jest dla mnie jednym z najlepszych reżyserów w historii kina. Był niesamowicie zakręcony na punkcie sztuki filmowej. W jego rodzinnej Rosji najbardziej brakowało mu swobody twórczej. Nie mógł tam realizować swoich wizji, bo na każdym kroku napotykał na ograniczenia. Jednak na Zachodzie towarzyszyło mu poczucie obcości. Twierdził, że ludzie nie rozumieją tego, co dla niego było najważniejsze, czyli kwestii duchowości, rozwoju wewnętrznego i religii – dodał Jerzy Illg.  

Wkrótce po udzieleniu wywiadu świat obiegła wiadomość o chorobie Tarkowskiego, który w rok później, 29 grudnia 1986 roku, zmarł w Paryżu na raka żołądka.

Między Kropkami w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Polskie Radio 24/db

___________________

Data emisji: 05.11.16

Godzina emisji: 20.15

Czytaj także

Andriej Tarkowski - genialny despota filmu

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016 10:00
- Dla mnie wówczas, kiedy miałem szczęście go spotkać, był jednym z trzech, może pięciu, największych żyjących reżyserów świata - mówił w Trójce o Tarkowskim Jerzy Ilg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztokholmski testament Tarkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 15:00
- Myślę, że Andriej Tarkowski od razu zorientował, że nie ma do czynienia z profesjonalnymi dziennikarzami, co widać było po kłopotach, jakie mieliśmy z uruchomieniem magnetofonu – powiedzieli Jerzy Illg i Leonard Neuger.
rozwiń zwiń