X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Amerykańska Polonia upamiętni 76. rocznicę Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 07:42
W Chicago i Nowym Jorku amerykańska Polonia upamiętni 76. rocznicę Powstania Warszawskiego. O tym, jak to wydarzenie obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, relacjonował w audycji "Polacy w świecie" Jan Pachlowski, korespondent Polskiego Radia w USA, który rozmawiał z naszymi rodakami mieszkającymi za Oceanem.
Pomnik Powstania Warszawskiego
Pomnik Powstania WarszawskiegoFoto: shuttesrstock/marekusz

Chwila ciszy o godzinie "W", wciągniecie na maszty flag z kotwicą i spotkania z żyjącymi jeszcze powstańcami. Tak Polacy w Stanach Zjednoczonych będą obchodzić 76. rocznicę Powstania Warszawskiego.

Posłuchaj
23:11 PR24_MPLS 2020_08_01-07-06-25.mp3 Magazyn polonijny "Polacy w świecie" m.in. o 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
powstancy1200.jpg
76 lat temu serce Europy zabiło mocniej. Dzisiaj rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Biało-czerwona flaga z kotwicą

Najważniejsze uroczystości odbywają się w Chicago i Nowym Jorku. Głównym punktem obchodów w Nowym Jorku będzie wciągnięcie na maszt biało-czerwonej flagi z kotwicą - symbolem Polski Walczącej. Ceremonia z udziałem uczestników Powstania odbędzie się na Greenpoincie przed siedzibą Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. To właśnie ta organizacja od 5 lat organizuje nowojorskie uroczystości przy wsparciu Konsulatu RP w Nowym Jorku.

Apel Poległych i wieczór poezji

Po uroczystości jej uczestnicy udadzą się pod mural poświęcony Powstaniu Warszawskiemu na fasadzie Polskiego Domu Narodowego.

W Chicago, poza wciągnięciem na maszt biało-czerwonej flagi z kotwicą, odbędzie się Apel Poległych, Msza Święta oraz wieczór poezji "Warszawie w kwiatach rok 1944".

Zapraszamy do wysłuchania rozmów z przedstawicielami amerykańskiej Polonii.

Bor Komorowski 1200.jpg
Posłuchaj wspomnień gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego o okolicznościach wybuchu Powstania Warszawskiego

-------------------------------

28 lipca minęło 20 lat od otwarcia Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu. Spoczywają tam polscy oficerowie zamordowani wiosną 1940 roku przez NKWD. Więcej w materiale Macieja Jastrzębskiego.

"Dziękujemy za wolność" - pod takim hasłem odbyła się 30. Międzynarodowa Pielgrzymka z Suwałk do Wilna. Z pątnikami na trasie pielgrzymki spotkał się Kamil Zalewski, korespondent Polskiego Radia w Wilnie.

Szefowie dyplomacji Polski, Litwy i Ukrainy powołali Trójkąt Lubelski. Ma to być nowy format współpracy tych trzech państw nawiązujący do historii Unii Lubelskiej. Relację na ten temat przygotował Karol Surówka.

Więcej tematów z życia Polaków mieszkających poza granicami ojczyzny w całej audycji.

***

Audycja: "Polacy w świecie"
Prowadząca: Maria Furdyna
Data emisji: 01.08.2020
Godzina emisji: 07.06

IAR/Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bartoszewski: moi rodzice byli powstańcami, ale od miasta nie dostałem zaproszenia na uroczystości

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 08:20
- Mimo tego, że moi rodzice byli powstańcami, nie otrzymałem żadnego zaproszenia na uroczystości organizowane przez miasto Warszawa. To troszkę zastanawiające - powiedział w Polskim Radiu 24 Władysław Teofil Bartoszewski, poseł PSL-Koalicji Polskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyczne świadectwa, transmisje uroczystości. 76. rocznica Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu 24

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 17:04
W sobotę 1 sierpnia przypada 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z uwagi na tę szczególną datę, Polskie Radio 24 przywoła wspomnienia uczestników powstania, będą też komentarze i transmisje na żywo z rocznicowych uroczystości. 
rozwiń zwiń