X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

610. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem. O relacjach polsko-litewskich

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 07:30
Za nami 610. rocznica bitwy pod Grunwaldem. Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Litwy. W audycji "Polacy w Świecie" o tym, jak wyglądają relacje Polski z Litwą.
Stębark, 15.07.2020. Prezydent RP Andrzej Duda (2P), prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nauseda (P), premier Litwy Saulius Skvernelis (2L) oraz premier RP Mateusz Morawiecki (L) podczas uroczystego odsłonięcia i poświęcenia kamienia upamiętniającego Bitwę pod Grunwaldem w Stębarku, 15 bm. z okazji obchodów 610. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem.
Stębark, 15.07.2020. Prezydent RP Andrzej Duda (2P), prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nauseda (P), premier Litwy Saulius Skvernelis (2L) oraz premier RP Mateusz Morawiecki (L) podczas uroczystego odsłonięcia i poświęcenia kamienia upamiętniającego Bitwę pod Grunwaldem w Stębarku, 15 bm. z okazji obchodów 610. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem. Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

Prezydenci Polski i Litwy spotkali się na polu bitwy pod Grunwaldem, by uczcić 610. rocznicę zwycięstwa nad oddziałami państwa krzyżackiego. Andrzej Duda i Gitanas Nauseda rozmawiali m.in. o bieżących sprawach polityki europejskiej.

W obchodach upamiętniających bitwę pod Grunwaldem uczestniczyli także premierzy obu krajów, Mateusz Morawiecki i Saulius Skvernelis, a także Wielki Mistrz Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie - Krzyżaków - Frank Bayard.

Litewskie obchody rocznicy bitwy

Obchody 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem odbyły się także w Wilnie. Starcie z Krzyżakami zostało upamiętnione przy wileńskim Barbakanie. Przedstawiciele litewskich sił zbrojnych wystąpili w historycznych strojach wojskowych oraz mundurach. Miało to symbolizować etapy formowania wojsk litewskich od średniowiecza do dnia dzisiejszego. 

Litwini słynną bitwę upamiętniali przez kilka dni. W weekend w leżących niedaleko Wilna Trokach ponad stu muzyków zagrało z tej okazji nietypowy koncert na rowerach wodnych. W Trokach na jeziorze Galve wznosi się odbudowany zamek Wielkich Książąt Litewskich, który był ulubioną rezydencją stryjecznego brata króla Władysława Jagiełły - księcia Witolda Wielkiego.


Litwa1200.jpg
Noc świętojańska na Litwie

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem odbyła się kilka dni temu w miejscowości Soleczniki. Towarzyszyły jej wystawy średniowiecznego ekwipunku, broni i zbroi, jarmark rzemieślniczy, odbył się także pokaz z elementami tańca ognia.


Posłuchaj
22:27 POLACY W ŚWIECIE.mp3 18.07.2020 Jacek Komar: Trzeba wzmacniać polską oświatę na Litwie (Polacy w Świecie/PR24)

 

Jacek Komar, litewski społecznik mówił w rozmowie z Kamilem Zalewskim o tym, dlaczego Polska interesuje Litwinów i w jakich sferach wzajemnych relacji potrzebne są zmiany.

W audycji także podsumowanie wyborów prezydenckich i organizacji głosowania w USA, a także wspomnienie zmarłego kilka dni temu w Kijowie Mirosława Rowińskiego, twórcy Kuriera Galicyjskiego

W audycji nie zabrakło również przeglądu najważniejszych informacji polonijnych z ostatnich dni, które zebrała i zaprezentowała Maria Furdyna.

***

Audycja: "Polacy w świecie"
Prowadzący: Edyta Poźniak
Data emisji: 18.07.2020
Godzina emisji: 07.06

Polskie Radio 24/tb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Polacy w Świecie". 60 lat działalności polskiego teatru w Wilnie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 16:31
- Przez 60 lat polskie słowo utrzymało się na scenie, w różnych miejscach i formie. Początki były trudne. W czasach powojennych władze sowieckie starały się by język polski zniknął z Wilna, to prawie się udało. Dopiero w 1960 pani Janina Stróżanowska stworzyła mały teatr amatorski – mówił w Polskim Radiu 24 Edward Kiejzik, aktor Polskiego Teatru Studio w Wilnie
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbliża się ponowne otwarcie jednej z najważniejszych polonijnych instytucji kulturalnych w USA

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 07:54
Muzeum Polskie w Ameryce, znajdujące się w Chicago, to jedna z najważniejszych instytucji promujących naszą kulturę w tym mieście, ale także w całych Stanach Zjednoczonych. Placówka czeka teraz na ponowne otwarcie. Została zamknięta ze względu na pandemię koronawirusa. Z Małgorzatą Kot, dyrektor instytucji, rozmawiał Jan Pachlowski, korespondent Polskiego Radia w Chicago.
rozwiń zwiń