X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Noc świętojańska na Litwie

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 07:30
Obchody Święta Jana (Jonines), w nocy z 23 na 24 czerwca, to jedno z najważniejszych świąt na Litwie. Wywodzi się jeszcze z czasów pogaństwa. W audycji "Polacy w Świecie" o tym, co łączy tradycje polskie i litewskie.
Litwa, Rumszyszki, 2324.06.2020. Obchody Święta Jana (Jonines), w nocy z 23 na 24 bm. w Rumszyszkach. Jest to jedno z najważniejszych świąt na Litwie i Łotwie. Wywodzi się jeszcze z czasów pogaństwa. W tym roku wiekszość imprez została odwołana ze wzgledu na pandemię. Jednak w Skansenie - muzeum w Rumszyszkach obchody odbyły się.
Litwa, Rumszyszki, 23/24.06.2020. Obchody Święta Jana (Jonines), w nocy z 23 na 24 bm. w Rumszyszkach. Jest to jedno z najważniejszych świąt na Litwie i Łotwie. Wywodzi się jeszcze z czasów pogaństwa. W tym roku wiekszość imprez została odwołana ze wzgledu na pandemię. Jednak w Skansenie - muzeum w Rumszyszkach obchody odbyły się.Foto: PAP/Valdemar Doveiko

W tym roku większość imprez została odwołana ze względu na pandemię. Jednak w Skansenie - muzeum w Rumszyszkach obchody się odbyły.

"Kwiat paproci świadczy o wzajemnej miłości"

Święto obchodzone w najkrótszą noc w roku (z 21 na 22 czerwca), Noc Kupały, nakazem Kościoła w X wieku zastąpiono w Noc Świętojańską (z 23 na 24 czerwca). Jej patronem został św. Jan Chrzciciel, którego zaczęto nazywać Kupałą (stworzył chrzest chrześcijański w formie rytualnej kąpieli), a najważniejszym symbolem kwiat paproci, kwiat perunowy, który nigdy nie zakwita. 

Posłuchaj

22:44 POLACY W ŚWIECIE.mp3 27.06.2020 Magazyn polonijny "Polacy w Świecie"

Podczas rodzimego święta Kupolės rozśpiewana i roztańczona młodzież paliła obrzędowe istoty nazywane wiedźmami, by nikomu nie wyrządziły krzywdy. Wierzono, że palenie wiedźm sprzyja urodzajności zboża. W niektórych regionach Litwy słomiane kukły w tę noc tradycyjnie giną w płomieniach do dziś.


Litwa 1200.jpg
Polacy na Litwie cieszą się z otwarcia polsko-litewskiej granicy

Obchodom od zawsze towarzyszą zabawy, pieśni i tańce, a także palenie ognisk, rzucanie wianków do wody. Punktem kulminacyjnym za każdym razem jest poszukiwanie kwiatu paproci.

- To na Litwie czas bardzo istotny, szczególnie dla ludzi, którzy lubią spędzać czas z rodzinami. Człowiek zjednoczony z przyroda na tym korzysta (...) Kwiat paproci świadczy o wzajemnej miłości, żeby ludziom się powodziło, żeby było zdrowie i bogactwo - powiedziała w PR24 etnografka z Wilna Janin Norkūnienė.

***

W audycji także m.in o przygotowaniach do wyborów, w których swoje głosy oddadzą także Polacy mieszkający za granicą oraz o pandemii w Holandii.

W audycji nie zabrakło również przeglądu najważniejszych informacji polonijnych z ostatnich dni, które zebrała i zaprezentowała Maria Furdyna.

***

Audycja: "Polacy w świecie"
Prowadzący: Edyta Poźniak
Data emisji: 27.06.2020
Godzina emisji: 07.06

Polskie Radio 24/tb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Polacy w Świecie". 60 lat działalności polskiego teatru w Wilnie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 16:31
- Przez 60 lat polskie słowo utrzymało się na scenie, w różnych miejscach i formie. Początki były trudne. W czasach powojennych władze sowieckie starały się by język polski zniknął z Wilna, to prawie się udało. Dopiero w 1960 pani Janina Stróżanowska stworzyła mały teatr amatorski – mówił w Polskim Radiu 24 Edward Kiejzik, aktor Polskiego Teatru Studio w Wilnie
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbliża się ponowne otwarcie jednej z najważniejszych polonijnych instytucji kulturalnych w USA

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 07:54
Muzeum Polskie w Ameryce, znajdujące się w Chicago, to jedna z najważniejszych instytucji promujących naszą kulturę w tym mieście, ale także w całych Stanach Zjednoczonych. Placówka czeka teraz na ponowne otwarcie. Została zamknięta ze względu na pandemię koronawirusa. Z Małgorzatą Kot, dyrektor instytucji, rozmawiał Jan Pachlowski, korespondent Polskiego Radia w Chicago.
rozwiń zwiń