X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Wybory prezydenckie. Za granicą Polacy zagłosują w 87 krajach, w 21 tylko korespondencyjnie

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 08:32
Ponad 380 tys. Polaków mieszkających za granicą zgłosiło do tej pory chęć głosowania w wyborach prezydenckich. Poza granicami Polski będzie 169 komisji obwodowych. W 14 krajach będzie można zagłosować osobiście, w 52 - zarówno osobiście, jak i korespondencyjnie, a w 21, m.in. w USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech - tylko w formie korespondencyjnej.
Do piątku do godz. 16 Sąd Najwyższy rozpoznał 5 tys. 66 protestów wyborczych, z których 65 uznał za zasadne, lecz bez wpływu na wynik wyborów
Do piątku do godz. 16 Sąd Najwyższy rozpoznał 5 tys. 66 protestów wyborczych, z których 65 uznał za zasadne, lecz bez wpływu na wynik wyborówFoto: Shutterstock/Dziurek

Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę, 28 czerwca. Głosowanie w tym roku jest wyjątkowe. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią, w lokalach wyborczych w kraju będą obowiązywały dezynfekcje oraz społeczny dystans.

pap wybory głosowanie w ambasadzie 1200.jpg
Wiceszef MSZ: prawie 380 tys. Polaków za granicą chce zagłosować w wyborach

W wyborach wezmą udział także Polacy mieszkający za granicą. Jak podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, do tej pory chęć głosowania poza Polską zgłosiło do tej pory ponad 380 tys. naszych rodaków. Poza granicami Polski będzie 169 komisji obwodowych. W 14 krajach będzie można zagłosować osobiście, w 52 - zarówno osobiście, jak i korespondencyjnie, a w 21 - ze względów epidemicznych tylko korespondencyjnie.


Posłuchaj
20:56 PR24_AAC 2020_06_20-07-06-24.mp3 Magazyn polonijny "Polacy w świecie"

 

- Głosowanie tylko w formie korespondencyjnej odbędzie się w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Niemcy. To nie my jako MSZ zdecydowaliśmy, że tam tylko w ten sposób będzie można oddać głos, ale władze poszczególnych krajów. Polski MSZ nie miał i nie ma na to wpływu - podkreśla Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw wewnętrznych.

Więcej o głosowaniu w wyborach prezydenckich za granicą w relacji Michała Koźlika.

---------------------

O północy z piątku na sobotę (5-6 czerwca) Polska otworzyła swoje granice z krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Wcześniej została otwarta granica z litewskim sąsiadem. Wraz z tym, że do państwa ze stolicą w Wilnie można już swobodnie się przemieszczać, ożywiły się kontakty społeczne i kulturalne. O tym, że Polacy na Litwie po czasach izolacji powracają do normalnych relacji, w materiale Kamila Zalewskiego.

pap litwa 1200.jpg
Polacy na Litwie cieszą się z otwarcia polsko-litewskiej granicy

Z kolei Martyna Radłowska-Obrusnik, edytorka redakcji polskiej czeskiego radia publicznego i wiceprezes Syndykatu Dziennikarzy w Republice Czeskiej, opowiedziała w rozmowie z Iwoną Piętak z Polskiego Radia Rzeszów o tym, jak w dobie pandemii i powrotu do normalnego funkcjonowania radzą sobie Polacy w Czechach.

W audycji nie zabrakło również przeglądu najważniejszych informacji polonijnych z ostatnich dni, które zebrała i zaprezentowała Maria Furdyna.

***

Audycja: "Polacy w świecie"
Prowadzący: Edyta Poźniak
Data emisji: 20.06.2020
Godzina emisji: 07.06

Polskie Radio 24/bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na Litwie uczczono 100-lecie urodzin Jana Pawła II. Jak dziś wspominany jest papież?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 07:54
Wspomnienie historycznej pielgrzymki Jana Pawła II do państw bałtyckich w 1993 roku oraz znaczenie jego pontyfikatu dla Polaków na całym świecie. 100-lecie urodzin Karola Wojtyły świętowano także na Litwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Waszyngton: Polonia pomoże odnowić pomnik Tadeusza Kościuszki

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 08:18
Dewastacja pomnika Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie oburzyła Polaków na całym świecie. Amerykańska Polonia potępiła czyn wandali, którzy obrali monument za cel podczas protestów ku pamięci zabitego przez policję George’a Floyda. Zapowiada też, że przywróci świetność statule bohatera obojga narodów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory prezydenckie. Za granicą zagłosuje znacznie więcej Polaków niż pięć lat temu

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 07:04
330 tys. Polaków zgłosiło chęć głosowania za granicą w wyborach prezydenckich - wynika z informacji przekazywanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W 21 krajach głosowanie będzie odbywało się wyłącznie korespondencyjnie, w 6 krajach Polacy w ogóle nie będą mogli zagłosować.
rozwiń zwiń