X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

W Wilnie rozpoczął się 416. Jarmark Kaziukowy

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2019 17:10
Jeden z najstarszych i najbardziej znanych jarmarków w Europie Środkowo-Wschodniej rozpoczął się w Wilnie. Już po raz 416. w litewskiej stolicy odbywają się Kaziuki. Ponad 1,3 tys. sprzedawców prezentuje rękodzieło ludowe, m.in. palmy wielkanocne. O tradycji i współczesności imprezy mówiliśmy w audycji "Polacy w Świecie".
Audio
  • 3.03.19 Krystyna Adamowicz: „Kaziuk jest w sercu każdego Wilniuka (…)”.
Palmy wielkanocne, nieodłączny element Jarmarku Kaziukowego
Palmy wielkanocne, nieodłączny element Jarmarku KaziukowegoFoto: Pixabay (domena publiczna)

Pierwszy jarmark odbył się na cześć zmarłego w XV wieku królewicza Kazimierza, który był synem króla Polski – Kazimierza IV Jagiellończyka. Od wieków Kaziuki rozsławiają Wilno i przyciągają tysiące osób z kraju i zagranicy. – W dawnych latach Kaziuki miały charakter bardziej religijny, co było związane z kanonizacją św. Kazimierza. Obecnie wydarzenie można nazwać ludowym targowiskiem – wyjaśniała Krystyna Adamowicz, dziennikarka z Wilna.

Charakterystycznym towarem wileńskiego jarmarku od wieków są wyroby z drewna i wikliny. Kosze, łyżki, miski, beczułki, fujarki - efekt wytrwałej pracy zajmującej długie zimowe wieczory. Nieodłącznym symbolem jarmarku są też znane na całym świecie wileńskie palmy i lukrowane pierniki w kształcie serca. W tym roku organizatorzy święta właśnie palmom poświęcili szczególną uwagę, gdyż przed kilkoma tygodniami zostały one wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Litwy.

– Wileńskie palmy są unikalne w skali światowej. Nigdzie takich nie ma. Jest mnóstwo podwileńskich wsi, w których mieszkańcy zajmują się tylko produkcją palem. Można je określić mianem dzieł sztuki i właśnie po nie dużo osób specjalnie przyjeżdża na Kaziuki. Symbolem jarmarku są również piernikowe serca. Według tradycji, panowie kupowali je i obdarowywali nimi swoje wybranki – opowiadała Krystyna Adamowicz.  

Organizatorzy wileńskiego Kaziuka szacują, że w tym roku odwiedzi go w ciągu trzech dni pół miliona osób. Udział w jarmarku zgłosiło ok. 1,5 tys. kupców, w tym ponad 130 obcokrajowców, którzy swoje wyroby sprzedają na placach Ratuszowym i Łukiskim. Wśród cudzoziemców najwięcej jest Łotyszy i Estończyków, a także Polaków, Białorusinów i Ukraińców.

Jarmark, tak jak w poprzednich latach, odbywa się w starej części miasta i wzdłuż alei Giedymina. Nad aleją w tym roku stanął pomost widokowy, z którego można podziwiać Kaziuka, ale też spotkać się z etnografami, którzy opowiadają o historii i tradycjach jarmarku. Tradycyjnie wileński kiermasz jest wypełniony muzyką kapel podwórkowych i ludowych. Na placu Ratuszowym zaprezentują się m.in. zespoły folkowe mniejszości narodowych: polskie, żydowskie, rosyjskie.

Historia Kaziukowego Jarmarku sięga początku XVII wieku, kiedy na ołtarze wyniesiono królewicza Kazimierza. Papież Urban III zezwolił na obchody rocznicowe z racji uznania wnuka Władysława Jagiełły za patrona Litwy.

Ponadto w audycji nie zabrakło również przeglądu najważniejszych informacji polonijnych z ostatnich dni, który przygotowała Maria Furdyna.

Audycję "Polacy w Świecie" prowadziła Edyta Poźniak.

PAP/Polskie Radio 24/db

------------------------------------

Data emisji: 3.03.2019

Godzina emisji: 16.33

Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 Wilno Litwa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Warszawa podszyta Wilnem, czyli powroty Konwickiego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 09:00
- Niektóre tematy współczesności rymowały mu się, gdy wprowadzał je w świat wileński. On Wileńszczyzną cały czas tchnął - podkreślał dr Przemysław Kaniecki, opowiadając o litewskich korzeniach i wileńskiej tożsamości Tadeusza Konwickiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bądź jak Čiurlionis! Studiuj w Polsce!" - niecodzienna akcja Polaków na Litwie

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 17:00
Na Litwie rozpoczęła się kampania promująca naukę w Polsce. Prowadzona jest pod hasłem "Bądź jak Čiurlionis! Studiuj w Polsce!". Promocję rodzimych uczelni przygotował Instytut Polski w Wilnie wraz z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej NAWA.
rozwiń zwiń