more_horiz

Wiceprezes IPN: Ukraina jest jedynym państwem, które utrudnia nam prace

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 17:29
- W sprawie możliwości prowadzenia przez nas badań padło niezwykle dużo słów. Prawie zawsze można usłyszeć ze strony ukraińskiej deklaracje o otwarciu na współpracę. Tymczasem ważne są fakty, nie słowa. Dla strony ukraińskiej są one bardzo niewygodne - mówił w Polskim Radiu 24 wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk.
Audio
  • 27.01.19 Prof. Krzysztof Szwagrzyk: fakty dla Ukraińców są niewygodne
Prof. Krzysztof Szwagrzyk
Prof. Krzysztof SzwagrzykFoto: PR24/AK

Między Warszawą i Kijowem od wiosny 2017 r. trwa spór wokół zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy, wprowadzonego przez ukraiński IPN. Zakaz został wydany po zdemontowaniu pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu i wcześniejszych przypadkach niszczenia upamiętnień ukraińskich na terytorium Polski.

- To strona ukraińska, bezpodstawnie i samodzielnie zabroniła nam prac poszukiwawczych. Już drugi rok nie możemy prowadzić badań. Tym samym Ukraina jest jedynym państwem na świecie, które nam tego zabrania - tłumaczył prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Naukowcy IPN są obecni na Litwie, planują rozpoczęcie prac w Czechach, Niemczech i Gruzji. Wiceprezes IPN podkreślał jednak, że najważniejsze są prace na Ukrainie. - Kilka miesięcy temu obchodziliśmy rocznicę zbrodni wołyńskiej. Do dziś, z kilkuset miejsc, gdzie wymordowano Polaków, przebadano jedynie 5 procent. To pokazuje skalę działań, które musimy wykonać tylko na Wołyniu. A gdzie ofiary wojno polsko-bolszewickiej, gdzie ofiary działań wojennych lat 1939-45? Skala wyzwań jest ogromna - przyznał prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Więcej tematów w nagraniu audycji "Polacy w świecie". Z wiceprezesem IPN rozmawiał Michał Fedusio.

Data emisji: 27.01

Godzina emisji: 16.26

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Warszawa: państwowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 06:46
- Mszą świętą oraz złożeniem wieńców pod grobem Nieznanego Żołnierza, rozpoczną się w środę w Warszawie państwowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
rozwiń zwiń