X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Rola polskiego ruchu oporu w ratowaniu Żydów w czasie II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2018 18:00
W Instytucie Polskim w Rzymie odbył się wieczór poświęcony roli polskiego ruchu oporu w ratowaniu Żydów w czasie II wojny światowej. Opowiadał o tym Włochom historyk, senator Jan Żaryn.
Audio
  • 8.04.18 Jan Żaryn o roli polskiego ruchu oporu w ratowaniu Żydów w czasie II wojny światowej.
Jan Karski informował aliantów o eksterminacji Żydów
Jan Karski informował aliantów o eksterminacji ŻydówFoto: mat. promocyjne / Żydowski Instytut Historyczn

Na początku pokazano film dokumentalny włoskiej telewizji RAI z lat 90. poświęcony Janowi Karskiemu, który już w 1942 roku informował zachodnich przywódców o masowej eksterminacji Żydów na terenach okupowanej Polski. Raport emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego przyjęto jednak z niedowierzaniem. Prof. Żaryn w wykładzie mówił o misji Karskiego w kontekście sytuacji okupowanej Polski i Polskim Państwie Podziemnym.

W audycji mowa była także m.in. o czytaniu palestyńskim dzieciom książek promujących Polskę, wielkanocnej akcji pomocowej dla Polaków mieszkających w Wilnie oraz działającym na Litwie, prowadzonym przez uczniów, polskim kabarecie o nazwie Kabareton StuDnia.

W audycji wykorzysztano materiał Piotra Kowalczuka.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Edyta Poźniak.

Polskie Radio 24

___________________

Polacy w świecie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 8.04.18

Godzina emisji: 17:15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Włoski historyk: świat bardzo słabo zna sytuację Polaków w czasie II wojnie światowej

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2018 15:05
Marco Patricelli jest włoskim historykiem, pisarzem i eseistą, który zajmuje się współczesną historią, szczególnie II wojną i rolą, jaką odegrali w niej Polacy. Pisał o Armii Krajowej, armii Andersa i rotmistrzu Witoldzie Pileckim. O stanie wiedzy Włochów o tych wydarzeniach w kontekście konfliktu wokół ustawy o IPN i oskarżania Polaków o współudział w Holokauście mówił w Polskim Radiu 24 Marco Patricelli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Pomoc, która groziła śmiercią” – film dokumentalny o Sprawiedliwych

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 11:52
Dziś, 24 marca, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Film Mieszka Zielińskiego pt. „Pomoc, która groziła śmiercią” składa się z historii opowiadanych przez pięć osób, które wraz z rodzinami podczas II Wojny Światowej pomogły przetrwać skazanym przez Niemców na zagładę Żydom. O filmie jego reżyser opowiadał w Polskim Radiu 24. Gościem audycji był również jego ojciec, jeden ze Sprawiedliwych, Ryszard Zieliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Markowa: Jaka była rodzina Ulmów?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 14:49
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów obchodzimy w dniu, w którym w 1944 roku została zamordowana ośmioosobowa rodzina Ulmów z Markowej na Podkarpaciu wraz z ukrywanymi przez nią ośmioma Żydami. O rodzinie Ulmów opowiadał w Polskim Radiu 24 edukator z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów Jakub Pawłowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto Polaków ratujących Żydów. "Nadrabiamy zaległości"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 16:21
- Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów powinien być ustanowiony znacznie wcześniej. Pokazuje to olbrzymie zaniedbania państwa polskiego, gdyż Sprawiedliwi najpierw byli honorowani przez państwo Izrael – powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Górny, publicysta, autor książki "Sprawiedliwi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów to święto potrzebne”

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018 08:00
- To święto jest potrzebne, ponieważ głośna zrobiła się narracja, że Polacy nie byli ofiarami II wojny światowej, tylko złymi sprawcami. To kompletne wymazanie tego, że my byliśmy ofiarami agresji w 1939 roku i my jako pierwsi przeciwstawiliśmy się Hitlerowi – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gursztyn, autor książek historycznych i publicysta TVP.
rozwiń zwiń