X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ukraina: Fundacja Jana Karskiego upamiętni polskiego dyplomatę

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2017 18:00
Warsztaty o roli jednostki wobec dziejów, a także konferencja o dziedzictwie Jana Karskiego. Te wydarzenia na zachodniej Ukrainie organizuje fundacja imienia emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego. Warsztaty odbyły się w Iwano-Frankiwsku, a konferencję zaplanowano na Uniwersytecie Lwowskim. Na temat upamiętnienia postaci Jana Karskiego mówiła w magazynie "Polacy w Świecie" prezes fundacji Ewa Juńczyk-Ziomecka.
Audio
  • 19.11.17 Ewa Juńczyk-Ziomecka: „Jan Karski jest symbolem wartości uniwersalnych dla wszystkich ludzi (…)”.
Jan Karski
Jan KarskiFoto: Muzeum Historii Polski/mat. prasowe

Zajęcia warsztatowe przeprowadzono pod hasłem "Jan Karski - Misja - Zbliżenie". Główny nacisk położono na znaczenie pamięci zbiorowej w tworzeniu wspólnoty oraz wspólnej historii Polski i Ukrainy - wyjaśniła prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego, Ewa Juńczyk-Ziomecka.

– Wzięli w nich udział Polacy mieszkający na Ukrainie, a także Ukraińcy interesujący się sprawami polskimi. Można powiedzieć, że Jan Karski jest postacią integrującą, gdyż uchodzi on za symbol uniwersalnych wartości, wspólnych dla ludzi żyjących po jednej, jak i po drugiej stronie granicy – powiedziała rozmówczyni Polskiego Radia 24.  

Konferencja naukowa ma być poświęcona dziedzictwu Jana Karskiego, który był absolwentem lwowskiej uczelni. Ewa Juńczyk-Ziomecka przypomniała, że Karski studiował tam w pierwszej połowie lat trzydziestych ubiegłego wieku.

– Jan Karski to pseudonim Jana Kozielewskiego, który jako młody człowiek kształcił się na ówczesnym Uniwersytecie im. króla Jana Kazimierza. Był to okres niezwykłego rozwoju uczelni, a także początki, założonego wtedy, Studium Dyplomacji. Kozielewski, jako student prawa, uczęszczał również na zajęcia dyplomatyczne, gdyż bycie dyplomatą było jego marzeniem. Wracamy na ten uniwersytet, który wyraził ogromną chęć przypomnienia swojego wielkiego absolwenta – dodała prezes.

Ponadto w audycji materiał Kamila Zalewskiego na temat wystawy poświęconej Konstytucji 3 Maja, którą zorganizowano w Archiwum Historycznym w Wilnie.

Natomiast Tomasz Gorazdowski, przy okazji wizyty w Pjongczangu, sprawdził, jak żyje się naszym rodakom w Korei Południowej. O swoich doświadczeniach mówiła Paulina Żółta.

Zaś Jan Pachlowski, korespondent Polskiego Radia w USA, podsumował 29. Festiwal Filmu Polskiego, który, przez ostatnie dwa tygodnie, odbywał się w Chicago.

Nie zabrakło również przeglądu najważniejszych informacji polonijnych z ostatnich dni, które przedstawiła Maja Wasilewska.

Magazyn Polacy w Świecie” prowadziła Edyta Poźniak.

___________________

Polacy w świecie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

IAR/Polskie Radio 24/db

Data emisji: 19.11.17

Godzina emisji: 17.13


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie żyje Zbigniew Brzeziński. "Czuwał nad skonfliktowaną ojczyzną"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 19:52
- Był człowiekiem, który spinał epoki. Dany Polsce, jak Jan Paweł II, czuwał nad skonfliktowaną ojczyzną - wspominał wybitnego Polaka Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Nie żyje prof. Zbigniew Brzeziński, były szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego w ekipie prezydenta Stanów Zjednoczonych Jimmy'ego Cartera (1977-1981). Jeden z najbardziej wpływowych politologów i strategów polityki zagranicznej USA miał 89 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biografia Jana Karskiego. „Wypełnił misję od A do Z”

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 15:01
Do księgarń trafiła właśnie druga część biografii Jana Karskiego, autorstwa Waldemara Piaseckiego – jego najbliższego przyjaciela i współpracownika. Tom zatytułowany „Inferno” przedstawia losy bohatera walczącego o ratunek dla Polski okupowanej przez Hitlera, którą alianci chcą uzależnić od Stalina. Czytelnik staje się świadkiem walki Karskiego o powstrzymanie planowego mordu na narodzie żydowskim, dokonywanego przez hitlerowskie Niemcy. O życiu legendarnego emisariusza Waldemar Piasecki mówił w audycji Warto Czytać.
rozwiń zwiń