X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Polacy w Niemczech mniejszością narodową? "To jedna z najbardziej krzywdzących spraw"

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2016 19:33
W tym roku minęło 25 lat od podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Jak wypada bilans ostatniego ćwierćwiecza w relacjach obu krajów? Na ile stronie niemieckiej udało się spełnić oczekiwania Polaków mieszkających za naszą zachodnią granicą? W audycji "Polacy w świecie" mówił o tym Józef Malinowski, prezes Związku Polaków w Niemczech.
Audio
  • 06.11.16 Józef Malinowski: Polonia niemiecka ma wiele uwag dotyczących traktowania Polaków mieszkających w Niemczech
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ADAM BOROWY/REPORTER

Oprócz pozytywów, Polacy mieszkający w Niemczech mają sporo zastrzeżeń do tego, w jaki sposób państwo niemieckie wywiązuje się z zapisów traktatu i dokumentów, które do niego nawiązują. Józef Malinowski podkreślił, że jedną z najbardziej krzywdzących spraw jest to, że nasi rodacy nie mają statusu mniejszości narodowej.

– Jest to jeden z punktów, który nie jest realizowany. Zapisano go w tzw. porozumieniu warszawskim, które powstało przed pięcioma laty, przy okazji obchodów 20-lecia rocznicy podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie. Jednak do tej pory nie został zrealizowany. Cały czas dążymy do tego, by to się zmieniło – powiedział.

Według różnych danych w Niemczech mieszka ok. 2 mln Polaków, osób polskiego pochodzenia lub wywodzących się z Polski. Według danych niemieckiego urzędu statystycznego z 31 grudnia 2013 w Niemczech zameldowanych było 609 855 osób legitymujących się wyłącznie obywatelstwem polskim oraz 690 000 osób posiadających zarówno niemieckie, jak i polskie obywatelstwo.

Ponadto w audycji Wojciech Cegielski, specjalny wysłannik Polskiego Radia do Stanów Zjednoczonych, w swoim materiale, przedstawił nastroje panujące wśród amerykańskiej Polonii w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w USA.

Natomiast Elżbieta Lewak, dziennikarka "Kuriera Galicyjskiego" i TVP Polonia, opowiedziała o 4. edycji Festiwalu Filmów Emigracyjnych EMIGRA 2016, który trwa w stołecznym Kinie Kultura.

Audycję "Polacy w świecie" prowadził Jakub Kukla.

Polacy w Świecie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Polskie Radio 24/db

___________________

Data emisji: 06.11.2016

Godzina emisji: 17.15

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Debata Poranka: Polacy i Niemcy 25 lat później

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2016 10:10
Mija 25 lat od podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie. Jak przez ten czas zmieniły się relacje między Warszawą a Berlinem? O tym w Debacie Poranka Polskiego Radia 24 rozmawiali Piotr Semka z tygodnika „Do Rzeczy” i Julia Szyndzielorz, publicystka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Polska jest krajem życzliwych ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2016 13:24
Swoimi doświadczeniami życia w Polsce dzielili się w audycji Ekspaci obcokrajowcy: Amerykanka Urszula Al-Kaisse i Niemiec Jörg Winterbauer. Opowiadali m.in. o tym, czy Polacy są życzliwymi ludźmi dla cudzoziemców i czym różni się polski savoir vivre od tego obowiązującego w Niemczech czy Stanach Zjednoczonych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polsko-niemiecka współpraca edukacyjna

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2016 18:46
Ponad 70 tysięcy projektów, w których wzięło udział 2,7 miliona uczestników. Oto liczby podsumowujące dokonania organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. W tym roku instytucja obchodzi 25-lecie istnienia. O jej misji oraz o premierowej edycji projektu „Laboratorium Wymiany” mówili Aleksandra Pawłowska i Piotr Kwiatkowski z PNWM.
rozwiń zwiń