X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wybory prezydenckie w Mołdawii a Polonia w tym kraju

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2016 18:45
O najwyższy urząd w Mołdawii w niedzielnym głosowaniu ubiegało się dziewięciu kandydatów. Do drugiej tury przeszli Igor Dodon, przywódca Partii Socjalistów Republiki Mołdawii i Maia Sandu z Partii Akcji i Solidarności. Po raz kolejny zmierzą się 13 listopada. O wyborach i Polakach w Mołdawii mówił w audycji Polacy W Świecie Krzysztof Renik z Redakcji Międzynarodowej Polskiego Radia.
Audio
  • 01.11.16 Wybory prezydenckie w Mołdawii a Polonia w tym kraju. Gość: Krzysztof Renik z Redakcji Międzynarodowej Polskiego Radia
Igor Dodon, przywódca Partii Socjalistów Republiki Mołdawii
Igor Dodon, przywódca Partii Socjalistów Republiki MołdawiiFoto: PAP/EPA/DUMITRU DORU

Kandydatów różni przede wszystkim polityka zagraniczna. Dodon opowiada się za ściślejszą współpracą z Rosją, natomiast Sandu skłania się ku polityce prozachodniej. Jak wskazywał Krzysztof Renik, przewaga kandydata PSRM może być wynikiem spadku zainteresowania społeczeństwa mołdawskiego związkami partnerskimi i integracją z Unią Europejską. – Powodem jest przede wszystkim to, że dotychczasowe proeuropejskie partie, nie wykorzystały dobrze swojego czasu. UE wielokrotnie podkreślała, że Mołdawia jest pierwszym uczniem w klasie partnerstwa wschodniego, natomiast społeczeństwo mołdawskie tego wszystkiego nie zauważało jako coś pozytywnego.

Jak wyjaśniał gość, z Rosją „jest im się łatwiej porozumieć”, przede wszystkim ze względu na tradycję kulturowo-cywilizacyjną. Jego zdaniem kultura zachodnia jest natomiast czymś nowym, „czego muszą się uczyć i czego się obawiają”.

Renik mówił również o nastrojach wyborczych mołdawskiej Polonii. Podkreślił, że część Polaków, związana z ośrodkami intelektualnymi, opowiada się za integracją europejską. Rodacy z prowincji, poddawani przez wiele lat rusyfikacji, „ciążą jednak na Wschód”. Jak zaznaczył, warto walczyć o zmianę tego kursu, bo Polonia może odegrać dużą rolę w nakłonieniu Mołdawian do integracji europejskiej. – Mamy w tej chwili takie możliwości współpracy z rodakami, żeby oni zaczęli się zwracać w stronę zachodu, a nie wschodu. Dla Mołdawii, dla rozwiązania problemów mołdawskich, związki z UE są jedyną gwarancją, że te problemy uda się rozwiązać pozytywnie – mówił.

W audycji także m.in. o polskich śladach na francuskich nekropoliach.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/ip

Polacy w Świecie w Polskim Radio 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 01.11.2016

Godzina emisji: 17:15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

7 Dni Wschód: Mołdawska droga do niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2016 11:09
W ostatnich dniach Mołdawia świętowała dwudziestopięciolecie swojej niepodległości. W audycji „7 Dni Wschód” o drodze tego kraju do suwerenności mówił Kamil Całus z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory w Mołdawii: w stronę Rosji czy Unii Europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2016 07:00
W Mołdawii trwają pierwsze od 20 lat bezpośrednie wybory prezydenckie. Faworytami są prorosyjski Igor Dodon i proeuropejska Maia Sandu. W którą stronę pójdzie Mołdawia? O tym w audycji Piotra Pogorzelskiego 7 Dni Wschód.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory prezydenckie w Mołdawii zakończone

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2016 21:17
Mieszkańcy Mołdawii po raz pierwszy od 20 lat wybierali prezydenta kraju. Frekwencja wyborcza wyniosła niespełna 50 procent. O fotel prezydenta ubiegało się 9 kandydatów, z których liczyło się tylko dwoje: prorosyjski Igor Dodon i prozachodnia Maia Sandu. Wybory w Polskim Radiu 24 skomentował dr hab. Adam Burakowski z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po wyborach prezydenckich w Mołdawii

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2016 18:09
W niedzielę w Mołdawii przeprowadzono wybory prezydenckie. Do czasu zaprzysiężenia swojego następcy, prezydentem jest Nicolae Timofti, któremu mandat wygasł 23 marca. Gościem Polskiego Radia 24 był dr hab. Bartłomiej Zdaniuk (Instytut Nauk Politycznych UW).
rozwiń zwiń