X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Piotr Dmitrowicz: Polacy nie dawali się łatwo sowietyzować

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 23:00
- Plan Stalina zakładał sowietyzację terenów na których żyli Polacy, a oni sami mieli być wywiezieni w głąb Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz. 
Audio
  • Piotr Dmitrowicz o wywózce Polaków na Sybir ("Nos Kleopatry")
Piotr Dmitrowicz
Piotr DmitrowiczFoto: PR24

10 lutego 1940 r. władze sowieckie przeprowadziły pierwszą z czterech masowych deportacji obywateli polskich, w czasie której według danych NKWD do północnych obwodów Rosji i na zachodnią Syberię wywieziono około 140 tys. ludzi.

- To nie był tylko ten jeden dzień. To był początek wielkiego dramatu jakim była wielka deportacja - mówił gość PR24. Dodał, że ludzie byli wypędzani na zewnątrz gdzie temperatura spadała poniżej trzydziestu kilku stopi, mogli wziąć z domu tylko najpotrzebniejsze rzeczy, a to wszystko poprzedzały rewizje w ich mieszkaniach.

Wierszyna-Syberia-wioska-PRSA-1200.jpg
Wierszyna. Na Syberii bije polskie serce

"Polacy nie dali się sowietyzować"

- Cała akacja była bardzo dobrze przygotowana, decyzje o deportacji Polaków, zapadły już w grudniu 1939 roku. Przez następne dwa miesiące trwały przygotowania do jej przeprowadzenia, w czasie których sporządzano listy - dodał historyk. Podkreślił, że Polacy nie przyjmowali komunizmu, nie dawali się łatwo sowietyzować, a chodziło o tereny które miały być sowieckie.

- Deportowanych przewożono w wagonach towarowych z zakratowanymi oknami. Do wagonu ładowano po 50 osób, a czasami więcej. Podróż na miejsce zsyłki trwała nawet kilka tygodni, ludzie umierali z zimna, głodu i wyczerpania, w głąb Rosji wywieziono nawet do 2 mln Polaków czyli co dziesiątego z tamtych terenów - mówił.

Uczestnicząc wspólnie z III Rzeszą w rozbiorze Polski, Związek Sowiecki zajął w 1939 r. obszar o powierzchni ponad 190 tys. km kw. z ludnością liczącą ok. 13 mln osób. Wśród nich także Ukraińcy, Białorusini i Żydzi.


**********

Zapraszamy do wysłuchania audycji

Audycja: "Nos Kleopatry"
Prowadzący: Agnieszka Kamińska
Gość: Piotr Dmitrowicz, historyk
Data emisji: 07.02.2020
Godzina emisji: 22.05

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Syberia-Polska. Operacja Powrót”. Powroty Polaków do kraju

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 13:39
Sejm znowelizował w kwietniu ustawę o repatriacji. Ma ona ułatwić powrót i osiedlanie się w Polsce osób polskiego pochodzenia. Chodzi o ludzi zesłanych lub deportowanych przez władze ZSRR do krajów na wschodzie, a także ich potomków. O repatriacji i powrotach Polaków do kraju w audycji „Syberia-Polska. Operacja Powrót” mówił dr Robert Wyszyński, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes Polskiej Fundacji Narodowej: walka o prawdę historyczną jest do wygrania

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 08:38
- Dalecy jesteśmy od prostego triumfalizmu, na razie zainicjowany został proces - mówił w Polskim Radiu 24 prezes Polskiej Fundacji Narodowej dr Marcin Zarzecki o kampanii "The truth must not die". Politycy m.in. prezydent Andrzej Duda czy premier Mateusz Morawiecki publikują artykuły w zagranicznych mediach, które mają przedstawić prawdę o Polsce. 
rozwiń zwiń