X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Prezes Polskiej Fundacji Narodowej: walka o prawdę historyczną jest do wygrania

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 08:38
- Dalecy jesteśmy od prostego triumfalizmu, na razie zainicjowany został proces - mówił w Polskim Radiu 24 prezes Polskiej Fundacji Narodowej dr Marcin Zarzecki o kampanii "The truth must not die". Politycy m.in. prezydent Andrzej Duda czy premier Mateusz Morawiecki publikują artykuły w zagranicznych mediach, które mają przedstawić prawdę o Polsce. 
Audio
  • Prezes PFN dr Marcin Zarzecki i członek zarządu PFN Michał Góras o kampanii "The truth must not die" (Nos Kleopatry)
Teren byłego niemieckiego obozu śmierci Auschwitz II-Birkenau w Oświęcimiu
Teren byłego niemieckiego obozu śmierci Auschwitz II-Birkenau w Oświęcimiu Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Kampania edukacyjna "The truth that must not die" ma być kontynuacją akcji, która była organizowana z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w 2019 roku. Wtedy ukazało się kilkanaście materiałów na ten temat w zagranicznych dziennikach, ukazały się także przedruki w innych mediach. Tym razem w kilkunastu międzynarodowych mediach ukazał się tekst autorstwa premiera Mateusza Morawieckiego o rosyjskiej narracji w sprawie II wojny światowej. Natomiast w "The Washington Post", "Die Welt" i "Le Figaro" opublikowano tekst prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. Kolejne teksty o polskiej historii napiszą historyk Roger Moorhouse, pisarz Allen Paul czy Wojciech Roszkowski.Akcję organizuje Polska Fundacja Narodowa wspólnie z Instytutem Nowych Mediów.


Andrzej-Duda-pap-1200.jpg
Andrzej Duda w międzynarodowym liście otwartym: prawda o Holokauście nie może umrzeć

Efekt synergii 

Dr Marcin Zarzecki tłumaczył, że w ramach kampanii wiele instytucji zrezygnowało ze swoich partykularyzmów. - Chodzi o synergię działań, zaangażowanie zasobów merytorycznych i finansowych, aby zwielokrotnić efekt końcowy. Bez kooperacji pomiędzy Kancelarią Prezydenta RP, Kancelarią Premiera RP, MSZ i innymi instytucjami, również trzeciego sektora, kampania nie przyniosłaby zamierzonego efektu - powiedział prezes Polskiej Fundacji Narodowej.

Po stronie prawdy historycznej

Jego zdaniem walka jest możliwa do wygrania pod dwoma warunkami. - Zawieszenia przez różne opcje  sporów politycznych w ważnych dla Polski momentach - niestosowanie stalkingu politycznego względem instytucji, które realizują ważne cele oraz myślenie w kategoriach długoterminowych. Uważamy, że rosyjska narracja jest rozpoznaniem bojem, że rozpętanie dyskursu o przyczynach wybuchu II wojny światowej było dedykowane na rynek wewnętrzny. Natomiast należy pamiętać, że każde działanie może być skuteczne, jeśli jest długotrwałym procesem złożonym z wielu wątków. Jedna kampania jest niewystarczająca. Mocno zabrzmieliśmy, ale żeby zabrzmieć trwale musimy powtarzać nasze działania niczym szczepionkę i łączyć je. Połączyć je z produkcjami filmowymi, z popkulturą, by docierać nie tylko do liderów opinii publicznej, ale także pod strzechy, do gospodarstw domowych i poszczególnych osób, aby aktywnie brać udział w edukowaniu i informowaniu, aby rozpocząć globalną rozmowę o prawdzie historycznej. My jesteśmy po stronie prawdy historycznej - podkreślił dr Marcin Zarzecki.     

>>> CZYTAJ TAKŻE: Prezydent: moja nieobecność w Jerozolimie to protest przeciwko niesprawiedliwości historycznej >>>

W ramach kampanii "The truth must not die" Polska Fundacja Narodowa opublikowała w mediach społecznościowych spot, który przedstawiał Józefa Stalina i Adolfa Hitlera na czacie internetowym. Przywódca ZSRR zaproponował kanclerzowi III Rzeczy wspólną napaść na Polskę, dalej analizowali sytuację polityczną i pisali o scenariuszu II wojny światowej. Język używany przez nich miał być charakterystyczny dla młodzieżowego oraz używanego w internecie, pisali: "siema", "gratki", ale i dosadnie: "Pomogę Ci z ich wojskowymi i inteligentami, zbiorę ich w jednym miejscu i kula w łeb".

Więcej w nagraniu. 

Audycja: "Nos Kleopatry"
Prowadzący: Agnieszka Kamińska
Goście: prezes PFN dr Marcin Zarzecki, członek zarządu PFN Michał Góras
Data emisji: 31.01.2020
Godzina emisji: 22.05

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Pietrzak: Polska jest nieznośną zadrą w wizji Europy Putina

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 14:33
- Władimir Putin wycofał się trochę z agresji wobec Polski, która w nim siedziała. Nie zmienia to jednak faktu, że dalej będzie on nasz kraj atakował, ponieważ Polska jest nieznośną zadrą w jego wizji Europy - powiedział w Polskim Radiu 24 satyryk Jan Pietrzak.
rozwiń zwiń