X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Nos Kleopatry". Sztuka jak złoto

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 11:00
- Sztuka zaczęła być traktowana jak złoto, jak lokata i inwestycja. Do świata, który do tej pory był związany z historykami sztuki, przyszli finansiści, którzy zaczęli układać plany finansowe - powiedziała Iga Niewiadomska, historyk sztuki.
Audio
  • Iga Niewidomska: Sztuka zaczęła być traktowana jak złoto, jak lokata i inwestycja. Do świata, który do tej pory był związany z historykami sztuki, przyszli finansiści, którzy zaczęli układać plany finansowe. (Nos Kleopatry / PR24)
Instalacja Caminando polskiej rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz
Instalacja „Caminando” polskiej rzeźbiarki Magdaleny AbakanowiczFoto: mat. promocyjne Desa Unicum

W audycji "Nos Kleopatry" rozmawiano o światowym rynku sztuki. Omówiono aktualne trendy i kierunki, w których rozwija się handel sztuką.

To zjawisko bardzo różnorodne i skomplikowane. Czym innym jest dla twórców, artystów i historyków sztuki. Jeszcze inaczej patrzą na świat sztuki finansiści i bogaci Japończycy, Chińczycy czy Amerykanie, których stać na kupno obrazu współczesnego malarza za kilkaset tysięcy dolarów.

"Tracimy kontakt ze spuścizną światową"

Historyk sztuki Iga Niewiadomska mówiła o niepokojącej prawidłowości. Na rynkach, obiekty rangi muzealnej pojawiają się już niezwykle rzadko. Gdy trafią do obiegu aukcyjnego, szybko są kupowane np. przez miliarderów i znikają w ich posiadłościach. Znikają być może na zawsze.

- Pojawiają się działa sztuki na rynku aukcyjnym, pojawiają się w galeriach, są kupowany i my jako publiczność nie mamy potem do tych dzieł, które stanowią spuściznę kultury światowej, dostępu. Nie wiadomo, co się z nimi dzieje - powiedziała Iga Niewiadomska.

Czytaj także:

Izabella Galicka pap 1200.jpg
Joanna Lichocka: Izabella Galicka była nestorką polskiej inteligencji

Odkazuje się, ze coraz częściej obrazy czy rzeźby znanych twórców są traktowane jako inwestycja, bowiem zapewniają wyższa stopę zwrotu niż lokaty bankowe.

- Nowe dzieła zyskują na znaczeniu, bo dzieł starszych jest coraz mniej - są w muzeach albo znajdują się w zamkniętych kolekcjach, do których nie mamy dostępu(...) Teraz sztukę chcą kupować ludzie 20-30 letni. Szukają dzieł tańszych, perspektywicznych. Prac, które można powiesić sobie w domu. "Kupiłem je na aukcji, może będzie rosło w siłę" - kalkulują współcześni kolekcjonerzy - relacjonowała Iga Niewiadomska.

"Wojciecha Fangora warto kupować"

W audycji "Nos Kleopatry" nie mogło zabraknąć też refleksji nad tym, jak wygląda rynek sztuki w Polsce. Obroty na polskim rynku sztuki, który zdaniem ekspertów staje się coraz bardziej dynamiczny, wyniosły w 2019 roku ok. 280 mln zł. Prowadząca audycję Agnieszka Kamińska przywołała postać Wojciecha Fangora. To malarz, który jako jedyny Polak miał swoją indywidualną wystawę w nowojorskim Muzeum Guggenheima. Przez prawie połowę swojego życia mieszkał w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj też: Sekrety "Damy z gronostajem"

- Wojciech Fangor to nazwisko, które warto kupować, to nazwisko które za kilka lat przyniesie być może nabywcy zwrot z inwestycji większy niż gdyby trzymał swoje pieniądze w banku. Do tej pory tak o sztuce się nie myślało - powiedziała Iga Niewiadomska.

Historyk sztuki wspomniała też o grupie rzeźb "Caminando" Magdalena Abakanowicz składającej się z 20 bezgłowych figur odlanych z brązu. Artystka nadzorowała ich powstanie w odlewni w Bolonii. Londyński Tate, zapowiedział wystawę monograficzną Magdaleny Abakanowicz w 2020 roku. Dzieło zostało sprzedane na aukcji w Polsce za ponad 8 mln złotych. To rekordowa kwota.

Czytaj też: Prezydent: odeszła doktor Izabella Galicka, Wielka Dama i Wielka Patriotka >>>

W audycji także o polskich dziełach sztuki zrabowanych w okresie II wojny światowej oraz o obrazach klasy światowej (El Greco, Leonardo da Vinci)które można podziwiać w polskich muzeach.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

************

Audycja: "Nos Kleopatry"
Prowadzący: Agnieszka Kamińska
Gość: Iga Niewiadomska
Data emisji: 24.01.2020
Godzina emisji: 22.05

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Ekstaza św. Franciszka”. Jedyny El Greco w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 16:00
Obraz „Ekstaza św. Franciszka” to jedyne w polskich zbiorach dzieło El Greca. Obraz prezentowany jest w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. O „Ekstazie św. Franciszka” mówiła w audycji Utracone, Odzyskane historyk sztuki dr Izabella Galicka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orzeł czy Reszka. Kulisy odnalezienia obrazu El Greco

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 21:57
- Tak miało być - tak o odnalezieniu w latach 60. XX wieku obrazu słynnego El Greco, "Ekstazy św. Franciszka", mówiła w Polskim Radiu 24 Izabella Galicka, jedna z ekspertek w dziedzinie historii sztuki, która dokonała odkrycia. Gościem audycji Orzeł czy Reszka była również Katarzyna Kowalska, autorka książki "Polski El Greco". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ekstaza św. Franciszka". Jak w Polsce odkryto dzieło El Greca?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 19:40
Gościem audycji "Między Kropkami" była Katarzyna Kowalska, autorka książki "Polski El Greco. Ekstaza św. Franciszka. Niezwykła historia odkrycia i ocalenia obrazu". Słuchaczom Polskiego Radia 24 opowiedziała o tym, jak dwie polskie badaczki odnalazły jedno z największych dzieł sztuki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarła Izabella Galicka. "Zawsze stawała po stronie prawdy i dobra"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 16:30
- Izabella Galicka była osobą, której życie odzwierciedlało te trzy najważniejsze wartości: prawdę, piękno i dobro. Zawsze stawała po stronie prawdy i dobra, nawet jeśli musiała stanąć przeciwko środowisku artystów, z którego się wywodziła - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Piejko.
rozwiń zwiń