X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Piotr Dmitrowicz: niezłomny Lwów ma swoją piękną historię

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 22:35
- Komunizm w wydaniu sowieckim był dziki i nie do zrozumienia w kategoriach ludzkich, ale miał jeden cel: Polaków trzeba zastraszyć. Tak w PR24 mówił historyk Piotr Dmitrowicz.
Audio
  • Piotr Dmitrowicz o historii Lwowa ("Nos Kleopatry")
Panorama Lwowa
Panorama LwowaFoto: Shutterstock.com

Ponad 17 tys. Polaków we Lwowie zostało aresztowanych przez NKWD podczas fali represji, która rozpoczęła się w nocy 2 na 3 stycznia 1945 r. W kilka miesięcy po zajęciu Lwowa przez Armię Czerwoną, we Lwowie mieszkało wciąż 160 tys. Polaków. Pomimo sowieckich represji po 17 września 1939 r. oraz niemieckiej okupacji, naznaczonej terrorem i faworyzowaniem Ukraińców, stanowili oni wciąż większość mieszkańców miasta.

"Piękna historia Lwowa"

lwów panorama zima free shut 1200.jpg
W. Jankowski: Polacy żyją mitem polskiego Lwowa. On jest coraz mniej aktualny

-  Lwów był miastem niezłomnym, a to wzięło się z pięknej historii roku 1918 i obrony miasta przed Ukraińcami. Walki polsko-ukraińskie rozpoczęły się od opanowania 1 listopada przez żołnierzy austro-węgierskich pochodzenia ukraińskiego większości gmachów publicznych we Lwowie oraz proklamacji utworzenia Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej.

Gość PR24 podkreślił, że przeciw temu wystąpiły polskie organizacje konspiracyjne, polscy mieszkańcy Lwowa, w tym młodzież, nazwana później Orlętami Lwowskim.

Dodał, że pierwszy etap konfliktu 1918–1919 roku zakończył się w nocy z 22 na 23 listopada 1918 roku, gdy oddziały Armii Halickiej wycofały się ze Lwowa, rozpoczynając równocześnie jego oblężenie. Wobec ofensywy Wojska Polskiego wojska ukraińskie zakończyły oblężenie Lwowa i wycofały się 22 maja 1919.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

************

Audycja: "Nos Kleopatry"
Prowadzący: Agnieszka Kamińska
Gość: Piotr Dmitrowicz (historyk)
Data emisji: 03.01.2020
Godzina emisji: 22.05

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kurier Galicyjski": największa polska gazeta wydawana na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 17:10
Od wielu lat "Kurier Galicyjski" jest prężnie działającym ośrodkiem kultury, tradycji i historii polskiej na Ukrainie. To już nie tylko gazeta, ale również portal informacyjny. W audycji "Polacy w Świecie" odwiedziliśmy nową redakcję, która znajduje się we Lwowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nos Kleopatry" o pamięci września 1939. Jak interesująco mówić o polskiej historii?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 07:36
Gośćmi audycji "Nos Kleopatry" byli Piotr Legutko oraz Piotr Gursztyn. Rozmowa dotyczyła tego, jak współcześnie rozmawiać o historii, o wydarzeniach września 1939? Czy pomagają w tym dostępne m.in. w archiwach TVP materiały filmowe?
rozwiń zwiń

Czytaj także

IV edycja Olimpiady Historii Polski we Lwowie

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2019 16:39
W Szkole im. św. Marii Magdaleny, rozpoczął się pierwszy etap IV edycji Olimpiady Historii Polski „W drodze do Niepodległości”. Konkurs przeznaczony jest dla Polonii i Polaków za granicą
rozwiń zwiń