X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Depesza Józefa Piłsudskiego. Powrót Polski do społeczności międzynarodowej

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 22:40
- Depeszę Józefa Piłsudskiego należy traktować jako pierwszy krok w wielkiej polityce międzynarodowej. Polska ogłosiła tym samym powrót do wspólnoty wolnych narodów - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Marek Kornat z UKSW.
Audio
Marszałek Józef Piłsudski
Marszałek Józef Piłsudski Foto: NAC/Instytut Józefa Piłsudskiego

- 16 listopada 1918 r. Józef Piłsudski wysłał depeszę notyfikującą powstanie państwa polskiego. - Należy popatrzeć na to jako na krok w wielkiej polityce międzynarodowej. Z tego punktu widzenia za reprezentanta interesów Polski za granicą uważano Romana Dmowskiego. Nasza symbolika każde nam jednak spojrzeć jako na gest, który oznaczał, że Polska wraca do wspólnoty wolnych narodów - stwierdził profesor. 

- Była to notyfikacja, które oznacza oznajmienie jednej rzeczy przez rząd jednego państwa, drugiemu państwu. To był gest czysto dyplomatyczny, który powinien pociągnąć za sobą uznanie państwa polskiego. To jednak nie nastąpiło. Świat czekał aż obóz Piłsudskiego porozumie się z obozem Narodowej Demokracji i przeprowadzeniem wolnych wyborów. Kiedy to nastąpiło, państwo polskie zostało uznane przez mocarstwa zachodnie - zaznaczył.

Piłsudski Paderewski NAC-1200.jpg
Krzysztof Jabłonka o ojcach niepodległości: w sprawach odrodzenia Polski byli niepodzielni

- Ta notyfikacja została przemilczana przez państwa sprzymierzona. Piłsudski był kojarzony z opcją proniemiecką, choć był więziony w Magdeburgu. Doradzano także umiar ze strony jednego i drugiego obozu, aby powołać rząd jedności dla Polski - dodał. 

"Przesłanie do świata"

- Depesza stanowiła przesłanie do całej cywilizowanej społeczności międzynarodowej. Co ciekawe, Niemcy uznały notyfikację i próbowały akredytować w Warszawie swojego posła, który był w Warszawie, lecz został wydalony z powodu nacisków innych państw zachodnich. Nie ustanowiono przez to stosunków polsko-niemieckich, pojawiły się one dopiero po Traktacie Wersalskim - mówił prof. Kornat.

- Znaczenie tej depeszy dopiero w warstwie symbolicznej po czasie urasta. W tamtych warunkach nie oznaczało to przełomu. Są w niej proste, ale dobitne słowa. Polska powstała jako państwo bez granic, ale już była - podsumował.

***

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji była Agnieszka Kamińska.

Polskie Radio 24/pkr

______________________

Data emisji: 15.11.2019

Godzina emisji: 22.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gen. Kazimierz Sosnkowski. Zapomniany bohater listopada 1918

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 20:20
50 lat temu, 11 października 1969 roku, zmarł w Kanadzie generał Kazimierz Sosnkowski. Był on jedną z najważniejszych postaci II Rzeczypospolitej, bliskim współpracownikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, ale również… prezesem Polonii Warszawa i jej zagorzałym kibicem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak kształtowało się społeczeństwo obywatelskie po odzyskaniu niepodległości?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 08:17
Święto Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada, to okazja do wspólnego świętowania powrotu Polski na mapy Europy i Świata. Było to jednak wydarzenie o ogromnym znaczeniu nie tylko polityczny, lecz również społecznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Kirejczyk: potrzeba nam umocnić wspólnotę obywatelską Polaków

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 16:04
- Chcemy wzmocnić wspólnotę obywatelską Polaków. Mamy naturalną potrzebę uczestnictwa i świętowania we wspólnocie, a w Marszu Niepodległości czujemy tę wspólnotę - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Kirejczyk, zastępca dyrektora Niepodlegla.gov.pl. Gościem audycji był także Paweł Kurek, dziennikarz portalu Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń