X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Ks. prof. Naumowicz: wspominajmy i módlmy się za naszych bliskich

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 23:33
Jaką tradycję i jakie znaczenie mają uroczystości Wszystkich Świętych i Zaduszki w polskiej kulturze? Odpowiedzi na to pytanie i wiele innych szukał ks. prof. Józef Naumowicz, który był gościem Polskiego Radia 24.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

W Polsce uroczystość Wszystkich Świętych jest jednym z najważniejszych świąt - ludzie odwiedzają groby bliskich i na znak pamięci o zmarłych na płytach nagrobnych zapalają znicze, składają kwiaty. Jest to czas zadumy i refleksji nad przemijaniem. O tym wyjątkowym czasie w polskiej tradycji opowiedział ks. prof. Józef Naumowicz.

znicze1200.jpg
Rzecznik Episkopatu przed 1 listopada: pokażmy modlitewną pamięć w internecie

- Święto Wszystkich Zmarłych to taka popularna, przyjęta nazwa. Właściwą nazwą jest Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Nie świętujemy zmarłych, tylko wspominamy i modlimy się za nich. Pamiętajmy o tym, że nawet w tradycji chrześcijańskiej miejsce pochówku tych, którzy odeszli nie nazywa się nekropolią tylko cmentarzem. Pierwotna nazwa cmentarz (po łacinie coemeterium) pochodzi od greckiego słowa κοιμοῦμαι - spać, czyli cmentarz to miejsce, gdzie się śpi - mówił ks. prof. Naumowicz.

Przejście do innego życia

- Cmentarz to miejsce tymczasowego pobytu po śmierci po to, żeby zmartwychwstać. Jan Paweł II napisał w jednym ze swoich pism, że śmierć to jest takie przejście z życia to życia - do innego życia. (...) 1 listopada mamy święto Wszystkich Świętych - i o tym trzeba pamiętać - podkreślił ks. prof. Józef Naumowicz.

***

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji "Nos Kleopatry" była Agnieszka Kamińska.

Polskie Radio 24/pb

______________________

Data emisji: 01.11.2019

Godzina emisji: 22.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Br. Szymon Janowski: Kościół głosi, że śmierć nie jest końcem

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 17:00
- Kościół w czasie pogrzebu głosi pozytywną wizję śmierci. Mówimy, że śmierć nie jest końcem. Jest początkiem życia w pełni. Opieramy się na doświadczeniu Chrystusa, który zmartwychwstał. Na tym opiera się cały Kościół i cała wiara chrześcijańska - powiedział w Polskim Radiu 24 kapucyn brat Szymon Janowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Bartołd: trzeba uzmysłowić sobie niesłychaną prawdę o zmartwychwstaniu

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 08:00
- Życie ludzkie składa się z trzech etapów: przedurodzeniowy, kiedy jesteśmy w łonie naszej matki, życie na ziemi, które trwa kilkadziesiąt lat oraz trzeci etap życia, które się nie kończy, które trwa - mówił ks. prałat Bogdan Bartołd, proboszcz i rektor Archidiecezji Warszawskiej na antenie Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń