X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Piotr Łysakowski: kościół katolicki od początku był na celowniku służb PRL

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 22:30
- Kościół katolicki wymykał się pełnej kontroli władz, więc tę instytucję należało osłabić, poprzez ataki fizyczne i propagandę - powiedział dr Piotr Łysakowski z IPN.
Audio
  • 18.10 P. Łysakowski: kościół od początku był na celowniku PRL (PR24)
Warszawa, Świątynia pw. Opatrzności Bożej w Wilanowie, beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczysta procesja z relikwiami błogosławionego
Warszawa, Świątynia pw. Opatrzności Bożej w Wilanowie, beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczysta procesja z relikwiami błogosławionegoFoto: Łukasz Miechowicz/REPORTER

popiełuszko1.jpg
M. Kindziuk: ks. Jerzy Popiełuszko wpisuje się w tradycje polskich duchownych niezłomnych

19 października mija 35. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Dokładnie tego dnia w 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Po ciężkim pobiciu bandyci wrzucili prawdopodobnie jeszcze żyjącego księdza do Wisły na tamie koło Włocławka.

Dr Piotr Łysakowski z IPN przyznał, że "kościół katolicki od 1944 roku był na celowniku służb PRL". - Takie "wypadki" jak z ks. Popiełuszko, tortury ks. Baraniaka, uwięzienie prymasa i wiele wiele innych spraw, nie były przypadkami. Kościół wymykał się pełnej kontroli władz, więc tę instytucję należało osłabić, poprzez ataki fizyczne i propagandę - powiedział ekspert.

Gość Polskiego Radia 24 stwierdził, że metodami osłabiania kościoła, był "alkohol, kwestie stosunków damsko-męskich oraz pieniądze, czyli korek, worek i rozporek". - Przed mordem ks. Popiełuszki odbyło się spotkanie Kiszczaka z Jaruzelskim i ponoć generał Jaruzelski miał powiedzieć, żeby Popiełuszko "więcej nie szczekał"  - dodał Piotr Łysakowski.

***

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Nos Kleopatry" prowadziła Agnieszka Kamińska.

Polskie Radio 24/dn

--------------------------

Data emisji: 18.10.2019

Godzina emisji: 22.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

80. urodziny Kardynała Stanisława Dziwisza. Służyć Ojcu jak kochający syn

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2019 11:40
Kard. Stanisław Dziwisz, były metropolita krakowski, a wcześniej przez blisko 27 lat osobisty sekretarz Jana Pawła II, kończy w sobotę 80 lat. - Dziękuję Panu Bogu, że doszedłem do osiemdziesiatki. Dziękuję mojej rodzinie, z której wyszedłem, ale przede wszystkim wspominam dziś świętego, nadzwyczajnego pasterza - ks. Karola Wojtyłę, a później papieża Jana Pawła II - powiedział hierarcha Polskiem Radiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. M. Będziński: katolicyzm nie jest faworyzowany, tylko permanentnie prześladowany

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 12:06
- Należy podkreślić, że my nie jesteśmy religią faworyzowaną, ale w sposób permanentny, stały i zaplanowany religią prześladowaną. Co nie zwalnia nas z obowiązku głoszenia ewangelii - mówił w Polskim Radiu 24 ks. dr Maciej Będziński, sekretarz Papieskich Dzieł Misyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

M. Kindziuk: ks. Jerzy Popiełuszko wpisuje się w tradycje polskich duchownych niezłomnych

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 12:05
- Ks. Jerzy Popiełuszko wpisuje się w tradycję łączenia wiary z patriotyzmem, w piękny polski zwyczaj, gdzie kapłan jest z narodem i upomina się o jego prawa, o jego godność - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Milena Kindziuk z UKSW.
rozwiń zwiń