X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kornel Morawiecki: milicja mówiła jawnym tekstem, służby szyfrowały wypowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 23:00
W Archiwum Akt Nowych znajdują się nagrania z podsłuchów rozmów Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej, jakie prowadzili działacze ściśle zakonspirowanej komórki "Solidarności Walczącej". Gośćmi archiwalnej audycji Nos Kleopatry byli: Kornel Morawiecki, założyciel "Solidarności Walczącej" i Mariusz Olczak - zastępca dyrektora Archiwum Akt Nowych.
Audio
  • 15.12.17 Kornel Morawiecki o działaniu kontrwywiadu Solidarności
Kornel Morawiecki
Kornel Morawiecki Foto: PR24

Prowadzeniem nasłuchów zajmowała się ściśle zakonspirowana profesjonalna grupa kontrwywiadowcza, która na tle całej konspiracji lat 80. wyróżniała się umiejętnością przeciwdziałania inwigilacji prowadzonej przez PRL-owskie służby specjalne.

Pierwsze nagrania

Pierwsze nagrania zaczęto realizować w połowie grudnia 1981 roku, w ramach konspiracji Solidarności, która tworzona była wówczas w podziemiu. – Koledzy z Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej pomagali tworzyć aparaty nadające się do odsłuchu częstotliwości milicyjnej, a potem SB. Chcieliśmy wiedzieć co oni robią, co wiedzą o nas i czy ktoś z nas nie był po ich stronie – powiedział Kornel Morawiecki i wyjaśnił, że o ile milicja mówiła jawnym tekstem, to już służby szyfrowały swoje wypowiedzi.


east news kornel morawiecki 1200.jpg
Kornel Morawiecki w archiwalnej rozmowie PR24 o "daninie solidarnościowej"

Część nagrań, a także maszynopisów, zdjęć, notatek i innych dokumentów tworzonych na przestrzeni tamtych lat przez zakonspirowane komórki "Solidarności Walczącej" przetrwały do dziś i zostały przekazane do Archiwum Akt Nowych. – Żadna ze struktur działających w tamtych latach nie zbudowała takiego aparatu – twierdził Mariusz Olczak. – Niezwykłe było również to, że oprócz nasłuchów, rozpracowywaniu i przepisywaniu tych nagrań, starania się o sprzęt, wykonano jeszcze dokumentację fotograficzną – dodał gość audycji.

Szyfry służb PRL

Kontrwywiad Solidarności działał bardzo sprawnie, starał się wyprzedzić niektóre działania służb. - Zdarzało się, że nasi współpracownicy robili np. obiad dla dzieci ze słuchawkami na uszach i notowali komendy, które wydawały się podejrzane – tłumaczył Kornel Morawiecki. - Wiele z nich potrafiliśmy na początku odgadnąć, jednak potem służby specjalne zaczęły tworzyć układy bardziej zaawansowane. Do końca nie potrafiliśmy złamać wszystkich szyfrów lokalizacyjnych – powiedział założyciel "Solidarności Walczącej".

Kornel Morawiecki zmarł w poniedziałek w wieku 78 lat. Prezydent Andrzej Duda nadał legendzie "Solidarności Walczącej" Order Orła Białego, w uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej. Polskie Radio 24 prezentuje cykl archiwalnych rozmów z Kornelem Morawieckim, założycielem Solidarności Walczącej, posłem i marszałkiem seniorem Sejmu VIII kadencji.

Gospodarzem audycji była Agnieszka Kamińska

Polskie Radio 24/kawa

____________________ 

Data emisji: 15.12.17

Godzina emisji: 22.10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kornel Morawiecki: Solidarność Walcząca była naturalnym odzewem

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 21:30
- Solidarność Walcząca była odzewem na to, że podstępnie nas zaatakowano, że złamano obietnice wolnych związków zawodowych, solidarności, że aresztowano ludzi, bito ich, a niektórych nawet zabito. To była naturalna reakcja – powiedział w audycji Pamiętaj to Solidarność twórca, pomysłodawca i inspirator Solidarności Walczącej, Kornel Morawiecki.
rozwiń zwiń