X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

V1 i V2 - największe tajemnice III Rzeszy pozyskane przez Polskie Państwo Podziemne

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 23:33
- Badania nad nowoczesnymi broniami były jedną z największych tajemnic III Rzeszy. Zdobycie informacji na ten temat stanowiło jedno z największych wyzwań dla polskiego wywiadu. Jednak Polacy mają ogromne sukcesy w pozyskaniu materiałów nt. pocisków V1 i V2 oraz w przekazywaniu ich na Zachód - mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik ABW Stanisław Żaryn.
Audio
V2 w Bliźnie, 1943, źr. Park Historyczny Blizna, Wikimedia Commonsdp
V2 w Bliźnie, 1943, źr. Park Historyczny Blizna, Wikimedia Commons/dp

Przed siedzibą Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Warszawie została otwarta wystawa poświęcona pracy wywiadu i kontrwywiadu Polskiego Państwa Podziemnego (PPP) podczas II wojny światowej. Prezentuje dorobek żołnierzy i oficerów wywiadu oraz kontrwywiadu PPP, w szczególności zaś poświęcona jest rozpracowaniu niemieckiego przemysłu zbrojeniowego w okresie II wojny światowej, w tym pocisków V1 i V2. Zdobycie przez wywiad PPP informacji na temat niemieckiej "broni odwetowej" oraz dostarczenie jej fragmentów wraz ze szczegółowymi raportami na Zachód było jednym z największych sukcesów wywiadu Polski Podziemnej w czasie II wojny światowej.

Przygotowana na podstawie materiałów udostępnionych przez Archiwum Akt Nowych, przedstawia wiele niepublikowanych dotąd dokumentów. Niektóre z odnaleziono dopiero kilkanaście lat temu. Niezwykle wartościowe są m.in. wykonane przez AK szkice i mapy niemieckich poligonów, miejsc upadków pocisków oraz przejętych fragmentów rozbitych rakiet. - Prezentujemy m.in. fotografie map niemieckich poligonów na terenie Podkarpacia z zaznaczonymi przez wywiadowców elementami wyposażenia oraz mapy Mazowsza i Podlasia, gdzie pociski spadały. Niemcy nie przejmowali się tym, że pociski będą spadać na głowy Polaków. To też pokazuje ich stosunek do Polaków. Z Peenemünde pociski były wystrzeliwane w miejsca niezamieszkane, morskie. Tutaj było inaczej, co okazało się przewagą dla wywiadowców AK. Wiele informacji pozyskali dlatego, że udało im się przechwycić części rozbitych pocisków - tłumaczył Mariusz Olczak, z-ca dyrektora Archiwum Akt Nowych.

Wystawa przybliża również postacie, które związane były z wywiadem Polskiego Państwa Podziemnego. Ekspozycja prezentowana jest przed siedzibą główną ABW, przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Więcej w nagraniu.

Audycję "Nos Kleopatry" prowadziła Agnieszka Kamińska.

Data emisji: 27.09

Godzina emisji: 22.06

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

V-2 - "cudowna broń" Hitlera rozgryziona przez Polaków

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 06:03
- Właściwie pierwszymi ludźmi, którzy mieli w swych rękach tę Wunderwaffe, cudowną broń, byli właśnie, poza Niemcami, Polacy - mówił Michał Wojewódzki, autor książki o akcji przejęcia i badania V-2 przez polski wywiad AK.
rozwiń zwiń