X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Cenne skarby z okresu konspiracji nadal czekają na odkrycie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 08:30
We framudze drzwi, w oknie, pod parapetem. Tysiące dokumentów nadal czeka na odnalezienie. - Najczęściej są to przypadkowe odkrycia. Mamy całą bazę adresów konspiracyjnych. W niektórych miejscach mamy nawet wskazania, co i gdzie zostało ukryte, ale to praca na wiele lata - mówił w PR24 Mariusz Olczak z Archiwum Akt Nowych.
Audio
Powstanie Warszawskie
Powstanie WarszawskieFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Westerplatte kampania wrześniowa 1200.jpg
"Nos Kleopatry" o pamięci września 1939. Jak interesująco mówić o polskiej historii?

Kilkaset stron oryginalnych dokumentów i prasy z okresu konspiracji, odnalezionych niedawno w skrytce konspiracyjnej, trafiło właśnie do Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego w Reducie Bank Polski. Nadzór merytoryczny nad dokumentami ma Archiwum Akt Nowych, którego wicedyrektor był gościem Agnieszki Kamińskiej. 

Pięć stron "Kamieni na szaniec"

Mariusz Olczak mówił w PR24, że jak na dzisiejsze czasy, jest to bardzo osobliwy zbiór. - To kilkaset dokumentów. Przede wszystkim prasa konspiracyjna oraz oryginalne dokumenty z okresu akcji "Wawer". Bardzo zaskakujący zbiór, z takimi perełkami jak np. rękopiśmienne meldunki czy teksty przysięg - opowiadał.

Jan Ołdakowski MPW FREE 1200_660.jpg
Jan Ołdakowski o Powstaniu Warszawskim: Polacy zawsze biją się o swoją wolność

Gość Polskiego Radia 24 zdradził, że odnaleziono również fragment tekstu opowiadania "Kamienie na szaniec". - Nadal to analizujemy. Jest to pięciostronicowy tekst rękopiśmienny, napisany na kanwie "Kamieni na szaniec", bo datowany na listopad 1943 roku, podpisany pseudonimem, którego jeszcze nie rozszyfrowaliśmy - mówił.

- Ale na pewno nie jest on pióra Aleksandra Kamińskiego. Czytałem ten tekst i wydaje mi się, że został napisany przez kilkunastoletniego chłopca, językiem prostym i banalnym, jak na tamten okres - dodał.

Skarby pod... parapetem

Zastępca dyrektora Archiwum Akt Nowych opowiadał, że skrytki wychodzą przypadkiem, np. podczas remontów. - W lokalu konspiracyjnym komendanta okręgu warszawskiego Antoniego Chruściela "Montera" przy ul. Filtrowej, jeden z właścicieli remontując parapet i okno, wyciągnął skrytkę, tzw. głębokie archiwum komendy okręgu warszawskiergo spod parapetu - mówił.

- Kilkaset niezwykłych dokumentów z okresu '40-'43, które wydaliśmy w dwóch tomach w całości w wydawnictwie źródłowym - dodał gość.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Polskie Radio 24 / kstar

* * *

Audycja: "Nos Kleopatry"

Prowadząca: Agnieszka Kamińska

Goście: Mariusz Olczak (Archiwum Akt Nowych), Tomasz Karasiński (historyk)

Data emisji: 13.09.2019

Godzina emisji: 22:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Ołdakowski o Powstaniu Warszawskim: Polacy zawsze biją się o swoją wolność

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 08:05
- Spór o Powstanie Warszawskie jest wpisany w dyskusję o tym, kim są Polacy - powiedział na antenie Jedynki dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Gość "Sygnałow dnia" opowiedział o wybuchu zrywu w stolicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Ukielski: Niemcy nie odpowiedzieli za zbrodnie popełnione podczas powstania

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 09:54
Obchodzimy dziś 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W związku z tym z Polskim Radiem 24 rozmawiał wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, dr Paweł Ukielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W powstaniu ginęły całe rodziny. O jego uczestnikach trzeba pamiętać cały rok

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 11:06
W Polskim Radiu 24 gościł Patryk Markuszewski, organizator akcji "Nie zapomnij o nas, Powstańcach Warszawskich". W związku z 75. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego gość opowiedział o początkach akcji i jej rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z patriotyzmu robiono nacjonalizm". Dziś przywraca się pamięć o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 11:48
- Tzw. polityka historyczna była prowadzona w okresie III RP tak, żeby nie mówić o tematach dla Polaków bardzo ważne - powiedziała Magdalena Ogórek w "Studiu prasowym" Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płk Ryszard Białous wrócił do domu. Jego prochy spoczęły na CW na Powązkach

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 12:00
- To jest niezwykła chwila, sen o wolnej Polsce dopełnia się. Dla pana płk. Ryszarda Białousa, dla "Jerzego", to marzenie o tym, aby Polska była niepodległa, była w pełni suwerenna, była wolna, była kwitnąca i żeby być w niej... dzisiaj właśnie się realizuje - mówił prezydenta Andrzej Duda. 
rozwiń zwiń