X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Nos Kleopatry" o pamięci września 1939. Jak interesująco mówić o polskiej historii?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 07:36
Gośćmi audycji "Nos Kleopatry" byli Piotr Legutko oraz Piotr Gursztyn. Rozmowa dotyczyła tego, jak współcześnie rozmawiać o historii, o wydarzeniach września 1939? Czy pomagają w tym dostępne m.in. w archiwach TVP materiały filmowe?
Audio
Płonące Warsztaty Portowe Rady Portu i Dróg Wodnych położone przy ogrodzeniu Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Fotografia wykonana z Nowego Portu w Gdańsku 1 września 1939 roku
Płonące Warsztaty Portowe Rady Portu i Dróg Wodnych położone przy ogrodzeniu Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Fotografia wykonana z Nowego Portu w Gdańsku 1 września 1939 roku Foto: NAC/Wydawnictwo Prasowe Kraków-Warszawa

Fall Weiss to kryptonim strategicznego planu wojny z Polską, który przygotował sztab niemiecki. Adolf Hitler podpisał go 11 kwietnia 1939. 1 września to data znana każdemu Polakowi. Jednak agresja III Rzeszy na Rzeczpospolitą poprzedzona była szeregiem prowokacji na pograniczu polsko-niemieckim. Najwięcej incydentów miało miejsce na Śląsku, gdzie rzekomo polskie bandy napadały na znajdujące się przy granicy miejscowości niemieckie oraz rozbrajały niemieckich funkcjonariuszy i żołnierzy pogranicza.

- Oddanie dramaturgii, ciągłości wydarzeń, przyczynowości, skutków nie da się zrobić w jednej debacie. To można zrobić idąc dzień po dniu. Pokazując sylwetki dowódców i nieżyjących uczestników tamtych wydarzeń - przekonywał w PR24 Piotr Legutko.

Piotr Gursztyn zwrócił uwagę, że mówiąc o historii, ważna jest mądra selekcja materiału. Mówił też o znaczeniu materiałów archiwalnych. - TVP ma gigantyczne materiały archiwalne. Zmieniały się techniki zapisu. To wszystko jest na nowo odkrywane. Ważne, żeby znaleźć wypowiedzi ludzi, którzy pamiętają wydarzenia II wojny światowej. Chodzi o wypowiedzi świadome, m.in. dojrzałych polskich oficerów. Takie zapisy są w archiwach. Chodzi o to, żeby je przypomnieć - powiedział Piotr Gursztyn. Mówił też o tym, że odbiorce należy ciągle zaciekawiać. Jako przykład podał pokazywanie widzom broni, która towarzyszyła polskim żołnierzom we wrześniu 1939 roku. - Mamy 35 typów polskiego uzbrojenia. Ta broń sprzed 1939 roku jest w polskich muzeach. Ważne, żeby pokazać ludziom, jak to wszystko wyglądało - dodał Piotr Gursztyn.  

Kampania wrześniowa miała gwałtowny przebieg. Niemiecka wojna błyskawiczna zdemolowała oddziały zbrojne Rzeczypospolitej. Za symboliczny początek II wojny światowej przyjmuje się ostrzelanie Westerplatte, ale pierwszą "ofiarą" machiny wojennej padło miasto Wieluń. Strategia polskiego sztabu zakładała obronę granic na całej jej długości.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Polskie Radio 24 /tb

* * *

Audycja: "Nos Kleopatry"

Prowadząca: Agnieszka Kamińska

Goście: Grzegorz Wołk (IPN)

Data emisji: 06.09.2019

Godzina emisji: 22:06

Czytaj także

Były opozycjonista o Sierpniu '80: potrafiliśmy się zjednoczyć

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 19:22
W 1980 roku, w wyniku fali strajków, która przetoczyła się przez Polskę, narodził się ponad 10-milionowy ruch społeczny, wkrótce potem nazwany NSZZ "Solidarność". Wydarzenia były impulsem do przemian systemowych w całej Europie Wschodniej i krajach "demoludów". - To było piękne, że potrafiliśmy się wtedy zjednoczyć - mówił w Polskim Radiu 24 Ryszard Majdzik, działacz opozycji antykomunistycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym była "Solidarność" dla świata Zachodu?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 10:42
– Niektórzy zagraniczni politycy traktowali "Solidarność" jako klin, który można byłoby wbić w obóz komunistyczny, by osłabiać go od środka. Nie było też jednolitego frontu Zachodu wobec związku – powiedział dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. W Polskim Radiu 24 rozmowa na temat znaczenia "Solidarności" dla państw świata zachodniego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sierpień ’80. Dwa tygodnie, które zdecydowały o losach bloku komunistycznego

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 13:55
– Mówiąc o przyczynach stworzenia "Solidarności" pada jedno słowo: godność. Rok 1980 był powstaniem z kolan polskiego społeczeństwa po to, by żyć godnie. System, który tłamsił i powodował, że ludzie byli plugawieni, powodował, że godność była czymś kluczowym – powiedział historyk Piotr Dmitrowicz.
rozwiń zwiń