X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Nos Kleopatry". Jedno z najważniejszych porozumień w historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 22:30
Porozumienia sierpniowe podpisano w dwóch egzemplarzach. Jeden przypadł strajkującym, drugi wicepremierowi Mieczysławowi Jagiellskiemu. Oryginałów dokumentów do wielu lat już nie widziano, niewiadomo co się z nimi stało. - To jest pewien paradoks, że jedno z najważniejszych porozumień w historii Polski zaginęło - mówił Grzegorz Wołk z IPN.
Audio
Stocznia Gdańska to jeden z symboli strajków z Sierpnia 80
Stocznia Gdańska to jeden z symboli strajków z Sierpnia '80Foto: Polskie Radio

PAP pakt Ribbentrop-Mołotow podpisanie 1200.jpg
Henryk Głębocki: pakt Ribbentrop-Mołotow był próbą likwidacji państwowości polskiej

W niedzielę 31 sierpnia 1980 roku delegacja rządowa i członkowie Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego podpisali porozumienia sierpniowe. To był początek Solidarności. Podpisanie porozumień i powstanie Solidarności były otwarciem drogi do odzyskania przez Polskę niepodległości i upadku systemu komunistycznego w Europie. Gościem Agnieszki Kamińskiej był Grzegorz Wołk z Instytutu Pamięci Narodowej.


pap gdańsk strajk sierpień 1980 1200.jpg
Sierpień ’80. Dwa tygodnie, które zdecydowały o losach bloku komunistycznego

"Jedno z najważniejszych porozumień w historii Polski"

Krąży wiele historii na temat tego, co stało się z dokumentami. Jedni twierdzą, że ktoś wyprał je schowane do kieszenii spodni, inni, że ktoś je ukradł. - Te historie, duża ich część, mają w sobie element humorystyczny. Niektóre są wręcz kuriozalne, w stylu barejowskim, np. ta ze spodniami - opowiadał.

- Faktem jest, że nigdzie ich nie odnaleziono. Mówiąc o historii najnowszej, o PRL-u, każdy, kto się tym zajmuje, ma z tyłu głowy, że w okresie transformacji było niszczonych wiele dokumentów, zarówno SB, jak i Solidarności - wskazywał gość PR24.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Polskie Radio 24 / kstar

* * *

Audycja: "Nos Kleopatry"

Prowadząca: Agnieszka Kamińska

Goście: Grzegorz Wołk (IPN)

Data emisji: 30.08.2019

Godzina emisji: 22:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Były opozycjonista o Sierpniu '80: potrafiliśmy się zjednoczyć

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 19:22
W 1980 roku, w wyniku fali strajków, która przetoczyła się przez Polskę, narodził się ponad 10-milionowy ruch społeczny, wkrótce potem nazwany NSZZ "Solidarność". Wydarzenia były impulsem do przemian systemowych w całej Europie Wschodniej i krajach "demoludów". - To było piękne, że potrafiliśmy się wtedy zjednoczyć - mówił w Polskim Radiu 24 Ryszard Majdzik, działacz opozycji antykomunistycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym była "Solidarność" dla świata Zachodu?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 10:42
– Niektórzy zagraniczni politycy traktowali "Solidarność" jako klin, który można byłoby wbić w obóz komunistyczny, by osłabiać go od środka. Nie było też jednolitego frontu Zachodu wobec związku – powiedział dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. W Polskim Radiu 24 rozmowa na temat znaczenia "Solidarności" dla państw świata zachodniego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sierpień ’80. Dwa tygodnie, które zdecydowały o losach bloku komunistycznego

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 13:55
– Mówiąc o przyczynach stworzenia "Solidarności" pada jedno słowo: godność. Rok 1980 był powstaniem z kolan polskiego społeczeństwa po to, by żyć godnie. System, który tłamsił i powodował, że ludzie byli plugawieni, powodował, że godność była czymś kluczowym – powiedział historyk Piotr Dmitrowicz.
rozwiń zwiń