X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nos Kleopatry. Obława augustowska

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 07:00
- Obława augustowska była akcją represyjną skierowaną przeciwko polskiemu podziemiu niepodległościowemu, a konkretnie Armii Krajowej. To zbrodnia wciąż mało znana i słabo rozpoznana - powiedział gość audycji "Nos Kleopatry" dr Witold Wasilewski (Instytutut Pamięci Narodowej i Centralna Biblioteka Wojskowa), a rozmowa dotyczyła głównie tego, gdzie szukać informacji i źródeł o prawdzie tamtych dni.
Audio
  • 12.07.2019 "Nos Kleopatry". Temat: obława augustowska
Krzyż w Gibach poświęcony pamięci pomordowanych w obławie augustowskiej
Krzyż w Gibach poświęcony pamięci pomordowanych w obławie augustowskiej Foto: Wikipedia Commons/ lic. CC/ Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21)

Obława augustowska to operacja przeprowadzona w lipcu 1945 roku przez oddziały 50 Armii radzieckiej i wojska NKWD oraz wydzielone oddziały LWP i UB. Miała na celu rozbicie i likwidację oddziałów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego w rejonie Suwałk i Augustowa. Obława augustowska nazywana jest niekiedy „małym Katyniem”.

- Celem obławy augustowskiej było zniszczenie polskiego oporu przeciwko sowietyzacji Polski. Przeprowadzono tę masowa akcję, bo chodziło też zastraszenie ludności i zniszczenie tego ducha sprzeciwu wobec narzucanego powojennej Polsce komunizmu. Dokonywano aresztowań osób, które potencjalne były niechętnie komunizmowi, szkodziły władzy sowieckiej i były związane z oddziałami partyzanckimi. 

Więcej w zapisie całej audycji

Gospodarzem audycji była Agnieszka Kamińska.  

Data emisji: 12.07.2019

Godzina emisji: 22.06 

PR24/tb


Czytaj także

Bolesław Chrobry – władca, który budził strach i grozę

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2017 20:02
Kronikarz Gall Anonim nazywał go władcą cnotliwym, szlachetnym, szczodrobliwym i wspaniałym. Dla Polaków wciąż pozostaje ojcem mocarstwa, które zbudował na przełomie X i XI wieku. O wyczynach i mniej znanym wizerunku polskiego władcy mówił w audycji „Między Kropkami” Michael Morys-Twarowski, autor książki „Narodziny potęgi. Wszystkie podboje Bolesława Chrobrego”. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyprawa kijowska Bolesława Chrobrego

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 14:09
- Była to tak naprawdę ingerencja w wewnątrz dynastyczny konflikt na Rusi - mówił w Dwójce prof. Marcin Rafał Pauk z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń